CINEMAFORUM 2021 i Nagrody im. Jana Machulskiego

3.11.2021 - 7.11.2021, Warszawa, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Festiwal CINEMAFORUM to Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych, które od 2002 roku odbywa się w Warszawie. Tegoroczna 20. edycja odbędzie się w dniach 3-7 listopada 2021 roku w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Filmy, które w tym roku zostaną zaprezentowane widzom, to najlepsze i nagradzane produkcje krótkometrażowe z całego świata. W sekcji „Mistrzowie” zobaczymy m.in. krótkie filmy Thomasa Vinterberga (twórcy Na rauszu) i Jasmili Zbanić (twórczyni Aidy). W sekcji „American Shorts” znajdą się nagradzane amerykańskie krótkie metraże, w tym nominowany do Oscara Feeling Through, a także The Letter Room (w roli głównej Oscar Isaac). Odbędzie się także przegląd wybranych brytyjskich filmów krótkometrażowych oraz przegląd filmów prezentowanych na festiwalu w Oberhausen, czyli jednej z najważniejszych imprez poświęconych kinu krótkometrażowemu, a także pokaz najlepszych norweskich krótkich metraży przygotowany we współpracy z AMANDUS Film Festival w Lillehammer.

Jak co roku zaplanowano również pokazy filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego, których partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Nagrody im. Jana Machulskiego to projekt o kilkunastoletniej tradycji polegający na prezentacji, promocji i uhonorowaniu najzdolniejszych polskich filmowców realizujących kino krótkometrażowe. Celem projektu jest nie tylko zaprezentowanie najlepszych filmów i najbardziej utalentowanych twórców (w tym debiutantów), lecz także ukazanie wielowymiarowości krótkiego kina, tego w jakim kierunku podąża oraz na ile może stanowić zaplecze (lub alternatywę) dla głównego nurtu polskiej kinematografii.
W tym roku Komitet Organizacyjny Nagród podjął decyzję o połączeniu nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego przyznanych w latach 2020 i 2021, z których Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego wybierze tegorocznych laureatów.

Każda edycja CINEMAFORUM to także bogaty program edukacyjny. W tym roku już po raz piąty odbędą się branżowe warsztaty i debaty z cyklu INTERFILMLAB. Młodzi filmowcy z całej Europy spotkają się także w ramach realizowanych przy wsparciu Programu Unii Europejskiej ERASMUS+ projektów: „FILL Film Industry Leaders Lab” i „InMedia”.

Wstęp na wszystkie pokazy jest otwarty i bezpłatny. Wejściówki będzie można pobierać w biurze festiwalowym w Kinotece.

Więcej na https://cinemaforum.pl/ i https://janmachulski.pl/

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni