Bogusława Latawiec-Balcerzan

12.11.2021
Bogusława Latawiec-Balcerzan. Fot. Archiwum rodzinne
Bogusława Latawiec-Balcerzan. Fot. Archiwum rodzinne

Poetka, prozaiczka, nauczycielka Bogusława Latawiec zmarła 1 listopada 2021 roku. Miała 82 lata. Od 1984 należała do Sekcji F naszego Stowarzyszenia.

Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, nie została jednak na uczelni, lecz wybrała pracę w szkołach średnich – uczyła w dwóch poznańskich liceach ogólnokształcących: II im. św. Jana Kantego i VIII im. Adama Mickiewicza, „Ósemce”, gdzie prowadziła zajęcia w klasach o profilu ścisłym. W 1983 roku została wyrzucona z „Ósemki” z przyczyn politycznych. Ogromnie lubiana jako nauczycielka z charyzmą, wiedzą, szacunkiem okazywanym uczniom, pokazująca im, jak przekraczać granice wyobraźni. „Środowisko poznańskich polonistów z ogromnym smutkiem żegna Osobę skromną, mądrą, niezwykle zasłużoną dla ogólnopolskiego i lokalnego życia literackiego”, tak wyrazili swój żal przyjaciele z UAM.

Jej dorobek pisarski, który sygnowała nazwiskiem panieńskim, obejmuje dziesięć tomów poetyckich i dziewięć prozatorskich, w tym powieść wspomnieniową Kochana Maryniuchna, opowiadającą historię jej dziadków i rodziców. Głośna była też wydana w „drugim obiegu”, a traktująca o stanie wojennym powieść Ciemnia.
Publikowała regularnie w czasopismach literackich: „Nurcie”, „Życiu Literackim”, „Odrze”, „Kulturze Niezależnej”, „Tekstach Drugich”, „Zeszytach Literackich”, „Arkuszu” (którego redaktorką naczelną była w latach 1991-2003), „Twórczości”, „Nurcie”, by wymienić najważniejsze. Laureatka wielu nagród literackich, w tym nagrody Polskiego PEN Clubu (1993).

 

 

 

#pożegnania
#Bogusława Latawiec-Balcerzan