NDI Sopot Classic 2021

23.07.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Jedenasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic odbędzie się w tym roku w ostatnim tygodniu lipca. Będzie on jednym z wydarzeń oficjalnych obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich.

Festiwal, jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w Trójmieście, przyciaga każdego lata miłośników muzyki klasycznej. Repertuar dobierany jest tak, aby nawet najbardziej wymagający odbiorca, poszukujący róznorodności i kunsztu artystycznego mógł znaleźć dla siebie atrakcyjną propozycję.

Festiwal rozpocznie 25 lipca Wieczór Włoski w Operze Leśnej. Koncerty tematyczne są już od kilku edycji tradycją festiwalu. Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory włoskiego baroku oraz fragmenty oper włoskich kompozytorów, a także utwory orkiestrowe  oraz muzykę popularną i filmową. W koncercie wystąpią znakomici polscy artyści: Olga Pasiecznik (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Szymon Mechliński (baryton), Monika Mariotti (vocal), Janusz Wawrowski (skrzypce).

Drugim koncertem festiwalowym będzie Koncert Muzyki Polskiej, który odbędzie się 27 lipca w sali koncertowej PFK Sopot. Wydarzenie rozpocznie się od uroczystości wręczenia nagród laureatom 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu widownia usłyszy utwór patrona konkursu, a także kompozycje Pawła Mykietyna, jednego z jurorów i Krystiana Neściora, laureata I nagrody.

29 lipca w kościele św. Jerzego w Sopocie, na Koncercie Muzyki Barokowej będziemy gościć Collegium 1704, czyli praską orkiestrę barokową, założoną w 2005 roku przez klawesynistę
i dyrygenta Václava Luksa, koncertującą na festiwalach w całej Europie, gdzie prezentuje i promuje repertuar czeskich mistrzów.

Zaplanowany na 31 lipca Koncert Finałowy 11. NDI Sopot Classic zakończy się Galą Operową z udziałem światowej sławy rosyjskiego artysty, Ildara Abrazakova (bas), po swym debiucie w La Scali występującego na scenach m.in. Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Wiedeńskiej Opery Państwowej i Bawarskiej Opery Narodowej w Monachium, dobrze znanego publiczności londyńskiej BBC Proms.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest maestro Wojciech Rajski, założyciel i dyrygent Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. zapraszają na, który odbędzie się pod koniec lipca tego roku.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem sopockiego wydarzenia.

Więcej na http://sopotclassic.pl/

#ZAiKS dla kultury
#NDI Sopot Classic 2021