Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

31.07.2021
Fot. Wojciech Druszcz
Fot. Wojciech Druszcz

Pogrzeb odbędzie się w środę 11 sierpnia 2021 roku. O godzinie 11:00 w Kościele Mariackim na warszawskim Bródnie zacznie się msza żałobna, po niej nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarz miejscowy.

 

Muzyk jazzowy, saksofonista, honorowy członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W wieku 93 lat zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.

Urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle. Pochodził z galicyjskiej rodziny mieszczańskiej o silnych tradycjach rodzinnego muzykowania. Dzieciństwo spędził we Lwowie. Jako młody chłopiec uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się do Krakowa, gdzie zaczął eksperymentować z jazzem, grając na klarnecie i saksofonie.

W 1947 roku rozpoczął współpracę z big-bandem Kazimierza Turewicza. Zakładał również własne grupy jazzowe, stając się jednym z głównych promotorów muzyki jazzowej w Polsce.

W 1948 roku założył klub jazzowy przy krakowskim oddziale YMCA – międzynarodowej organizacji ekumenicznej. To właśnie w Krakowie przylgnął do niego pseudonim Duduś. W 1949 roku Matuszkiewicz przeniósł się do Łodzi na studia na wydziale operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej, nie zapominając jednak o jazzie. Na przełomie lat 1950–1951 założył amatorską grupę „Melomani”. W 1954 roku brał aktywny udział w organizowaniu Krakowskich Zaduszek Jazzowych, których głównym animatorem był Leopold Tyrmand. Z „Melomanami” Matuszkiewicz wziął udział w pierwszych edycjach festiwalu jazzowego w Sopocie, prowadząc ulicami miasta pochód grający jazz nowoorleański. Jest autorem hejnału festiwalu, który po raz pierwszy wykonał solo na rozpoczęcie 40. edycji Jazz Jamboree. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Warszawie, gdzie związał się z klubem Hybrydy.

Był autorem muzyki do ponad 200 filmów, m.in. „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Zaklęte rewiry” oraz seriali telewizyjnych „Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Wojna domowa”, „Podróż za jeden uśmiech”.

11 listopada 1997 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w kwietniu 2013 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1961 roku członek ZAiKS-u. Od 2013 roku członek honorowy.

 

 

#pożegnania
#odeszli od nas
#Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz