44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

24.07.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

„Dni Muzyki Karola Szymanowskiego” w Zakopanem to – obok „Wieczorów z muzyką Karola Szymanowskiego” w Katowicach – jedyny na świecie doroczny festiwal poświęcony twórczości tego kompozytora. Pierwszy festiwal, zorganizowany przez Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma i zakopiańskie koło SPAM miał miejsce 4-6 marca 1977. od 1988 roku organizowany jest latem, zyskał formułę imprezy międzynarodowej i znacznie powiększył swoje rozmiary (do 10 koncertów, którym towarzyszą wystawy, filmy, spektakle a także spotkania dyskusyjne). 

Tegoroczna, 44. już edycja festiwalu, który potrwa od 25 lipca do 1 sierpnia, poświęcona jest twórczości tzw. Pokolenia Stalowowolskiego – trzech kompozytorów urodzonych 70 lat temu: Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia i Andrzeja Krzanowskiego, uważanych za naturalnych kontynuatorów muzyki Szymanowskiego, często określanych mianem „nowych romantyków”.

Dwa wydarzenia tegorocznej edycji będą szczególnie ważne dla polskiej kultury muzycznej: prawykonanie Anandy na fortepian i kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia oraz „spóźnione prawykonanie” Reliefu VIII na akordeon solo i taśmę Andrzeja Krzanowskiego, przedwcześnie zmarłego w 1990 roku. Poza dziełami tegorocznych jubilatów, w repertuarze festiwalu znajdą się m.in. dzieła Mieczysława Karłowicza, Witolda Szalonka, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego i Romana Palestra. Interpretować je będą wybitni wykonawcy, którzy niestrudzenie od wielu lat propagują twórczość dzisiejszych 70-latków – sopranistka Joanna Freszel, skrzypaczki Aleksandra Kuls i Zuzanna Budzyńska, akordeonista Maciej Frąckiewicz, pianiści Radosław Kurek, Piotr Sałajczyk, Tymoteusz Bies, Michał Szymanowski, Marcin Koziak i Szymon Ogryzek oraz Airis String Quartet i Kwartet Śląski. Młody wiek wielu z nich potwierdza jedynie, iż muzyka Pokolenia ’51 wciąż cieszy się zainteresowaniem tak interpretujących ją kolejnych generacji artystów, jak i spotykających się z nią słuchaczy.

ZAiKS jest partnerem festiwalu.

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#Karol Szymanowski