Bogusław Klimsa

Laureat Nagrody ZAiKS-u
19.03.2018
Bogusław Klimsa
Bogusław Klimsa

Muzyk, dziennikarz, kompozytor muzyki teatralnej i piosenek, reżyser, autor reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych.

Urodził się 31 stycznia 1946 roku w Zabrzu. Podczas studiów we Wrocławiu dał się poznać jako kompozytor i akompaniator w studenckich teatrach. Był kierownikiem muzycznym w Teatrze Lalek. Pisał również muzykę do teatrów pantomimy.

Przygodę z jazzem zaczynał jednak w Katowicach na przełomie lat 50. i 60., współtworzył wtedy szkolne, dixielandowe zespoły.

Jest obserwatorem prawie wszystkich festiwali Jazz nad Odrą. Przez wiele lat czynnie uczestniczył w ich organizacji. W latach 1972–75 pracował w Biurze Prasowym oraz w zespole redakcyjnym „Biuletynu Festiwalowego”. W latach 1973–1975 był członkiem komisji kwalifikacyjnej konkursu. Od 1989 do 2008 roku realizował w TVP Wrocław liczne studia i reportaże z festiwalu. Z tego czasu powstało także 56 zapisów koncertów zespołów uczestniczących w festiwalu. Bogata dokumentacja pozwoliła na realizację pięcioodcinkowego serialu „Panorama Polskiego Jazzu” emitowanego w latach 90. w Telewizji Wrocław.

Jest autorem monografii z okazji 50-lecia festiwalu JnO 1964–2014. Książka została uhonorowana nagrodą wydawniczą SILESIANA, przyznawaną za publikację, która treścią, osobą autora lub formą edytorską najlepiej promuje Dolny Śląsk i stanowi wizytówkę regionu. Wraz z Wydawnictwem C2 wydał też album Jazz we Wrocławiu 1945–2000, przedstawiający historię jazzu we Wrocławiu. Album stanowi I tom opracowania „Muzyka rozrywkowa we Wrocławiu 1945–2000”. Poza częścią faktograficzną, zawierającą także materiały przyczynkarskie, znalazła się w niej duża liczba fotografii, a także faksymile dokumentów oraz wycinków prasowych. Tom II prezentuje materiały poświęcone muzyce rockowej, a tom III przybliża informacje o wrocławskiej piosence, estradach, kabaretach oraz muzyce klezmerskiej.

Z własną sekcją instrumentalną pracuje w wielu polskich estradach, akompaniując piosenkarzom i aktorom.

W 2018 roku został laureatem Nagrody ZAiKS-u za popularyzację muzyki rozrywkowej.

 

#biogram
#laureat nagrody ZAiKS-u
#Bogusław Klimsa