Literacki plener w Ogrodzie Saskim

15.06.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Od 18 do 20 czerwca odbędzie się kolejny Plener Literacki w warszawskim Ogrodzie Saskim. To trzy dni spotkań ze znakomitymi autorami i kiermasz książek w atrakcyjnych cenach. ZAiKS jest partnerem wydarzenia.

 

70 wydawców i blisko 80 autorów

W alejach Ogrodu Saskiego staną namioty dla 70 wydawców i dwie sceny do spotkań z autorami. Gośćmi pleneru będzie blisko 80 autorów, a wśród nich m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Jakub Żulczyk, Paweł Sołtys, Grzegorz Piątek, Nina Majewska-Brown, Renata Kim, Naval, Marek Teler, Jan Mencwel, Małgorzata Starosta, Adam Michejda oraz Jacek Illg i Jan Gondowicz. Spotkania poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Adam Szaja, Jarosław Lipszyc i Przemek Corso.

 

Nagrody

Szczególne miejsce w programie pleneru zajmą tematy warszawskie. Na scenie odbędą się rozmowy wokół warszawskich nagród literackich: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w Namiocie Warszawskim promowane będą działania Warszawy związane z kulturą, a literaturą w szczególności.

W sobotę 19 czerwca o godz. 12.00 poznamy piątkę finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie z Jury Nagrody w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska – Przewodnicząca, William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano, poprowadzi Michał Nogaś. Jurorzy nie tylko przedstawią piątkę najlepszych książek reporterskich wydanych w ostatnim roku, lecz opowiedzą również o swojej pracy, czym się kierowali podczas wyborów oraz na co szczególnie zwrócili uwagę podczas tegorocznych obrad.

W niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie z jurorkami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy na temat tegorocznych nominacji. Udział wezmą: Eliza Kącka, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak, a rozmowę poprowadzi Zofia Król. A o 12.00 z Pawłem Sołtysem o warszawskim pisaniu porozmawia Justyna Sobolewska.

W Namiocie Warszawskim odbędą się też „Spotkania przy stole” podczas których Fundacja Zmiana będzie rozdawać, polecać i rozmawiać o książkach i życiu w czasach szaleństwa. Dodatkowo w piątek o 15.00 na scenie odbędzie się spotkanie „Ileż czytania!” – 25 lat Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – z Rafałem Hetmanem, autorem książki Izbica, Izbica, które poprowadzi Paweł Ajdacki - historyk, varsavianista, publicysta i krajoznawca. W sobotę o 16.00 zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Zielińskim pt. „Idziesz z nami”. Jarosława Zielińskiego nie ma już wśród nas, ale nieustannie chodzi i chodzić będzie z wieloma osobami po Warszawie – starej, nowej, zagadkowej, zdumiewającej. Taki właśnie charakter będą miały opowieści osób, które spotykały się z Jarkiem Zielińskim, pracowały z nim, albo po prostu miały do niego „sprawę” i co potem z tego wynikało. Wśród gości Monika Wesołowska, Anna Szwałkiewicz, Piotr Stryczyński i Anna Datkowska. A w niedzielę zaprosimy na spotkanie z Joanną Rudniańską, autorką takich książek jak m.in. Mój tata z obcej planety, Kotka Brygidy i RuRu.

 

Komiksowa Warszawa

Swoją obecność na plenerze mocno zaznaczy festiwal Komiksowa Warszawa, który będzie miał tu swoją pierwszą plenerową odsłonę – „Komiksową Warszawę: Start”, czyli trzy dni warsztatów oraz spotkań (sobota-niedziela) i oferty wydawniczej na stoiskach wydawców (cały czas). Ogród Saski odwiedzą m.in. goście zagraniczni: Lucas Varela, argentyński scenarzysta i rysownik, autor wydanego kilka lat temu Najdłuższego dnia przyszłości oraz współautor opublikowanej w Polsce w lutym tego roku powieści graficznej Człowiek; Alvaro Ortiz, artysta z Hiszpanii, polskim czytelnikom znany również jako autor dwóch komiksów: Murderabilia oraz Popioły i Marek Rubec, czeski scenarzysta i rysownik, którego nowy komiks Jarmil in India od niedawna dostępny jest również w naszym kraju. Nie zabraknie również polskich twórców, będą z nami: Gosia Kulik, Joanna Karpowicz, Krzysztof Owedyk, Bartosz Sztybor, Marek Turek, Adam Święcki, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Łukasz Wnuczek, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Grzegorz Weigt, Berenika Kołomycka i inni. A to oczywiście nie wszystkie komiksowe atrakcje! Druga „Komiksowa Warszawa: Meta” zaplanowana jest w terminie 9-12 września na Placu Defilad, jako impreza towarzysząca Warszawskim Targom Książki.

 

Dla dzieci i młodzieży

Dla najmłodszych gości Pleneru przygotowaliśmy atrakcje we współpracy z organizatorami Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i zapraszamy na spotkania z Dorotą Suwalską, Katarzyną Ryrych, Martą Kopyt i Sylwią Majcher o sprawach ważnych, trudnych, ciekawych i inspirujących – mamy coś dla całych rodzin z dziećmi od 4 do nastu lat!

Ciekawych autorów można będzie spotkać nie tylko na scenie, ale i na stoiskach, będzie więc szansa na autografy, nie zabraknie też konkursów i atrakcji dla całych rodzin, związanych m.in. z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz, czy premierą kolejnego tomu z serii Kajko i Kokosz: Nowe przygody – Zaćmienie o zmierzchu.

 

Spotkania z historią

Nie zabraknie ciekawych spotkań dla miłośników historii. Ich program przygotowany został we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Na scenie spotkań z historią pojawi się wielu autorów, a wśród nich m.in.: Kazimierz Krajewski w rozmowie o książkach Nowogródzki Okręg AK Nów w fotografii oraz Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP, Karol Litwin z prezentacją audiobooka Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy Wacława Lipińskiego, Łukasz Pogoda opowie o grach edukacyjnych ORP Orzeł i Bitwa Warszawska, a Katarzyna Rembacka opowie o książce Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989).

Więcej informacji:

strona FHiK

FB

 

#Zaiks dla kultury
#literatura