Konkurs im. Tadeusza Bairda

16.06.2021
ZKP
ZKP

Już w piątek 18 czerwca o godzinie 20.00 finał 62. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, którego partnerem jest ZAiKS.

Konkurs (dawniej zwany Konkursem Młodych Związku Kompozytorów Polskich) organizowany jest corocznie od 1958 roku. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy.

Główną nagrodę – Nagrodę im. Tadeusza Bairda – w wysokości 2500 dolarów z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie funduje Pani Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora. W zeszłorocznej edycji główną nagrodę ufundowała Pani Marta Ptaszyńska. W obecnej edycji nagrodę sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Od 1990 roku Konkurs im. Tadeusza Bairda jest otwarty dla wszystkich polskich kompozytorów, którzy w dniu jego zamknięcia nie ukończyli 35 lat. Przedmiot konkursu jest każdego roku inny.

Od 2003 roku Konkurs jest dwuetapowy. Utwory, które zostały przez jury zakwalifikowane do etapu II, są wykonywane podczas publicznego koncertu, po którym ogłaszany jest ostateczny werdykt. Wtedy też poznajemy nazwiska laureatów.

W tym roku taki koncert odbywa się po raz osiemnasty.

W finale weźmie udział sześć kompozycji: Isomorphic Reflection na 4 klarnety, …Breathe na czworo skrzypiec, Grand Père na 4 trąbki, Kanczendzonga na 4 trąbki, Secco na 4 klarnety oraz Co w lesie piszczy na 4 klarnety, które oceni jury w składzie: Olga Hans – przewodnicząca, Aldona Nawrocka – sekretarz, Marcin Bortnowski, Justyna Kowalska-Lasoń i Artur Kroschel

Więcej na www.zkp.org.pl

#Konkurs im. Tadeusza Bairda
#muzyka wspołczesna
#Związek Kompozytorów Polskich