Jolanta Owidzka

25.03.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Twórczyni zaliczana do czołowych kreatorów tkaniny artystycznej. Należała do sekcji J – autorów dzieł plastycznych naszego stowarzyszenia.
Urodzona w Radomiu, tuż po wojnie zaczęła studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie, by następnie przenieść się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych.
W niesprzyjających dla sztuki czasach socrealizmu Owidzka znalazła zatrudnienie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie współpracowała m.in. z Jerzym Sołtanem i Oskarem Hansenem. Sama też propagowała i realizowała nowatorskie podejście do artystycznego tkactwa.
W 1962 w Lozannie zainaugurowano Biennale Tkaniny Artystycznej. Polska reprezentacja z Jolantą Owidzką, Magdaleną Abakanowicz i Wojciechem Sadleyem na czele zyskała powszechny aplauz.
Tekstylne kompozycje artystki znalazły się w teatrach, filharmoniach, bankach i biurach. Nade wszystko o koncepcji decydowała architektura wnętrz. Powstawały dzieła z pogranicza fresków, mozaik, reliefów.
Jeszcze w grudniu 2019 roku Jolanta Owidzka miała retrospektywę w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie i wzięła udział w wernisażu.
Na maj planowała kolejny pokaz, tym razem w prywatnej galerii Stefana Szydłowskiego.
Miała 93 lata.


Grzegorz Sowula

#Jolanta Owidzka
#pożegnania
#odeszliOdNas
#tkanina artystyczna
#sztuka