Bohdan Błażewicz

6.06.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Wszechstronny muzyk, aktor, reżyser, kompozytor i tekściarz. związany z poznaniem. od 1978 roku był członkiem sekcji b naszego stowarzyszenia. Miał 71 lat.
Maturę zdał w rodzinnym Olsztynie, w poznańskim klubie Od Nowa założył grupę Warsztat – był kontrabasistą zespołu, na skrzypcach grał Krzesimir Dębski, pianistą był Bogdan Jarmołowicz, a perkusistą – Jan Zieliński. W powołanym przez siebie w 1973 roku Teatrze Małych Form zrealizował w ciągu 10 lat pół setki inscenizacji, które reżyserował, pisał do nich muzykę i piosenki. To widzowie Teatru Małych Form jako pierwsi w Polsce mogli obejrzeć słynny musical Jesus Christ Superstar. Na deskach teatru występowali m.in. Marzena Trybała, Michał Grudziński i Urszula Lorenz. W Salonie Urszuli Lorenz (pierwsza w Polsce prywatna scena z kabaretem) Błażewicz przygotowywał spektakle wykonywane w różnych językach. Z wiązany był także przez wiele lat ze Sceną na Piętrze, znanym teatrem impresaryjnym, gdzie wystawiono kilka spektakli, do których pisał muzykę (m.in. inscenizacje tekstów Czesława Miłosza i Marka Hłaski).
Aktywny i śledzący rzeczywistość, w 2013 roku założył własny kabaret BB. Unieruchomiony przez chorobę, starał się do końca być obecny dla swoich przyjaciół i widzów, komunikując się z nimi poprzez media społecznościowe. Pochowany został na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.

 

Grzegorz Sowula

#Bohdan Błażewicz
#pożegnania
#odeszliOdNas
#muzyka
#teatr
#reżyseria