Michał Lorenc

Członek honorowy
21.04.2017
Michał Lorenc
Michał Lorenc

Kompozytor muzyki filmowej.

Urodził się w 1955 roku w Warszawie. Swoją karierę zaczynał od piosenek studenckich. Jako osiemnastolatek związał się z Wolną Grupą Bukowina, z którą współpracował do 1977 roku. W tym czasie nagrywał też piosenki do audycji „Zgryz” Macieja Zembatego, nadawanej w radiowej Trójce. W latach 1979–1981 współtworzył z Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim „Teatr Paranoiczny”.

W 1979 roku stworzył muzykę do serialu Przyjaciele Andrzeja Kostenki, ale prawdziwe sukcesy jako kompozytor muzyki filmowej zaczął odnosić 10 lat później. W 1989 powstało 300 mil do nieba w reżyserii Macieja Dejczera. Muzyka do filmu nominowana została do berlińskiego Feliksa – Europejskiej Nagrody Filmowej.

W 1992 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał swoją pierwszą nagrodę za najlepszą muzykę filmową do Psów Władysława Pasikowskiego. Dwa lata później dwukrotnie otrzymał nagrodę Poznańskich Koziołków na 13. Krajowym Festiwalu Filmów dla Dzieci za muzykę do młodzieżowego serialu Łowca. Ostatnie starcie oraz Skutki noszenia kapelusza w maju. Lata 1995 i 1997 przyniosły mu kolejne nagrody na FPFF za Prowokatora Krzysztofa Lange oraz Bandytę Macieja Dejczera.

W 1996 roku przez pół roku pracował w Los Angeles z reżyserem Bobem Rafelsonem. Muzyka do filmu Krew i wino została zgłoszona do Oscara.

W 1998 roku, na 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, pojawiło się aż sześć filmów, do których stworzył muzykę.

W 2010 roku współtworzył widowisko 2 x Strajk z okazji 30. rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980. Skomponował także muzykę do dokumentu Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet oraz widowiska muzycznego 21.

Jest autorem muzyki do ponad 170 filmów, spektakli i filmów dokumentalnych, a także wyjątkowej mszy muzycznej Missa Magna Beatificationis powstałej z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Nagrywał z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.

W 2016 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Od 2019 roku członek ZAiKS-u. Od 2017 roku członek honorowy.

#Michał Lorenc
#kompozytor
#członek_honorowy
#biogram