Leon Tarasewicz

Członek honorowy, laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Leon Tarasewicz
Leon Tarasewicz

Artysta niezależny, oryginalny, intrygujący, konsekwentny. Według niego „obraz powinien się bronić malarstwem i tylko malarstwem”.

Urodził się w 1957 roku. Pochodzi z Podlasia, gdzie do dziś mieszka. Okolice, w jakich się wychował, krajobraz, który go otacza, to stałe elementy jego malarstwa – specyficznego i łatwo rozpoznawalnego. Nawiązuje do pejzażu w geometryczny niemal sposób, wyłapując rytm, sekwencje koloru, dając złudzenie ruchu. Na jego płótnach odbija się las, zaorane pole, światło widocznie między pniami drzew. Początkowa dominacja czerni i bieli została z czasem zastąpiona żywą kolorystyką, podstawowymi barwami, które artysta kładzie na powierzchnię dużymi plamami lub, co częstsze, szerokimi pasami. Pokrywa nimi ściany galerii, ustawiane w nich słupy i konstrukcje, wychodzi na zewnątrz budynków, czasem zdobi prywatne pomieszczenia. To konsekwentna realizacja marzenia o „obrazie, w którym mógłby się zanurzyć”.

Eksponowany w zagranicznych galeriach – od Nowego Jorku przez Europę po Koreę. Brał udział w takich międzynarodowych spotkaniach artystów jak Biennale w São Paulo i Biennale w Wenecji, jest autorem realizacji artystycznych w kilku miastach europejskich (m.in. w Witebsku i Barcelonie). Od 1996 roku prowadzi Gościnną Pracownię Malarstwa na warszawskiej ASP.

Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku. W 2019 roku otrzymał członkostwo honorowe.

 

#Leon Tarasewicz
#twórca
#członek_honorowy
#laureat_nagrody_100-lecia
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram