Katarzyna Gaertner

Członkini honorowa
Katarzyna Gaertner
Katarzyna Gaertner

Kompozytorka, pianistka i aranżerka. Autorka takich przebojów, jak Tańczące Eurydyki, Małgośka, Wielka woda czy Bądź gotowy dziś do drogi.

Urodziła się 22 lutego 1942 roku. Uczęszczała do Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie (klasa fortepianu). Po III klasie wyrzucono ją za granie jazzu. Maturę zdawała eksternistycznie w liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Zaraz po maturze została zaproszona do studia nagrań przez Władysława Szpilmana, ówczesnego szefa Polskiego Radia.

W latach 1958–1960 grała w amatorskich zespołach jazzowych New York Quartet i Old Time Band. Wzięła udział w Zaduszkach Jazzowych w Krakowie w 1958 roku, obozie muzycznym Jazz Camping na Kalatówkach i koncertach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Jamboree w Warszawie w 1959 roku. Współpracowała m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Matuszkiewiczem, Zbigniewem Namysłowskim i Andrzejem Trzaskowskim.

W 1960 roku została akompaniatorką i kierownikiem muzycznym w Estradzie Rzeszowskiej, dla której także komponowała. Rok później związała się z towarzyszącym Mieczysławowi Foggowi zespołem Klipsy, w którym poznała Helenę Majdaniec, pierwszą wykonawczynię piosenki Tańczące Eurydyki. Od 1962 roku komponuje zawodowo. Jest kompozytorką mszy beatowej Pan przyjacielem moim, a także jednego z pierwszych musicali Na szkle malowane do tekstu Ernesta Brylla (1970 rok).

W 2005 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

#Katarzyna Gaertner
#twórca
#członek_honorowy
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram