Jerzy Maksymiuk

Członek honorowy
22.05.2020
Jerzy Maksymiuk
Jerzy Maksymiuk

Dyrygent, pianista, kompozytor, felietonista, animator życia muzycznego.

Urodził się 9 kwietnia 1936 roku w Grodnie. W 1947 roku wraz z najbliższą rodziną przeniósł się do Polski, do Białegostoku, gdzie skończył szkołę podstawową. Po ukończeniu podstawówki wyjechał do Warszawy. Naukę kontynuował w liceum muzycznym, następnie zaczął studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, zwieńczone trzema dyplomami z pianistyki, kompozycji i dyrygentury.

W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. Pod jego batutą orkiestra koncertowała w Polsce i na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Musikverein. Sukces orkiestry zaowocował kontraktem na nagrania płytowe w firmie EMI. W 1984 roku zespół przekształcił się w orkiestrę Sinfonia Varsovia.

W 1973 roku podjął współpracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W latach 1975–77 stanął na jej czele jako pierwszy dyrygent i kierownik artystyczny i odbył z nią dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych.

W latach 1983–1991 kierował BBC Scottish Symphony Orchestra. W roku 1990 Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienia Don Giovanni’ego i Zemsty nietoperza. W następnych latach koncertował w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.

Nagrał około 100 płyt, wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. Od lat propaguje muzykę współczesną. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Na festiwalu „Warszawska Jesień” dwukrotnie otrzymał nagrodę „Orfeusza”. W uznaniu jego zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doctor of Letters. Elgar Society przyznało mu prestiżowy złoty medal za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.

Jest autorem muzyki symfonicznej, kompozycji kameralnych, baletu i pieśni. Napisał muzykę do ponad stu filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. Sanatorium pod klepsydrą w reżyserii Wojciecha Hasa.

Za swoją wieloletnią działalność artystyczną Jerzy Maksymiuk został wielokrotnie uhonorowany ważnymi nagrodami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1962 roku członek ZAiKS-u. Od 2017 roku członek honorowy.

#Jerzy Maksymiuk
#kompozytor
#członek_honorowy
#biogram