Jean-Michel Jarre

Członek honorowy
Jean Michel Jarre
Jean Michel Jarre

Francuski kompozytor, performer i producent muzyczny, pionier muzyki elektronicznej, ambientowej i new age.

Urodził się 24 sierpnia 1948 w Lyonie. Studiował na paryskiej uczelni muzycznej Conservatoire de Paris po kilku latach nauki na paryskim uniwersytecie. W 1964 roku założył swój pierwszy zespół – Les Mystère IV, z którym wygrał pierwszą nagrodę na paryskim festiwalu ulicznym. W 1967 roku powstała kolejna grupa Jeana-Michela Jarre’a, The Dustbins, z którą odbył pierwsze, niewielkie tournée po Francji. Rok później poznał Pierre’a Schaeffera z grupy Groupe de Recherches Musicales, twórcę muzyki elektroakustycznej i muzyki konkretnej. Będąc członkiem jego zespołu, Jarre nagrał debiutancki singiel La Cage, który wydał w 1971 roku. Rok później ukazał się pierwszy album Jarre’a Deserted Palace. Prawdziwy sukces przyszedł jednak w roku 1976, wraz z albumem Oxygène, który do dziś uważany jest za najlepszą płytę francuskiego przemysłu fonograficznego. Podobnie jak płyta Équinoxe, która stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć artysty. W kolejnych latach Jarre zasłynął przede wszystkim jako twórca spektakularnych koncertów, zachwycając wielkimi widowiskami muzycznymi i elektronicznymi spektaklami typu „światło i dźwięk”.

W 1981 roku jako pierwsza zachodnia gwiazda wystąpił w Chinach. Pięć lat później uświetnił obchody 150-lecia miasta Houston oraz 25-lecia mieszczącej się tam agencji kosmicznej NASA. W roku 1989 zagrał koncert z okazji 100-lecia wieży Eiffla. 26 sierpnia 2005 Jarre wystąpił w Stoczni Gdańskiej w ramach obchodów 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. W ciągu czterdziestoletniej kariery sprzedał 80 milionów albumów i singli. Kilka razy trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

Regularnie nagrywa płyty i wydaje albumy studyjne oraz płyty koncertowe dokumentujące najważniejsze imprezy z jego udziałem. W 2016 wydał trzecią część albumu Oxygène, zatytułowaną Oxygène 3.

Od 2017 roku honorowy członek ZAiKS-u.

#Jean Michel Jarre
#kompozytor
#członek_honorowy
#biogram