Janusz Głowacki

Członek honorowy
21.04.2017
Janusz Głowacki
Janusz Głowacki

Dramatopisarz, prozaik, scenarzysta, eseista.

Urodził się 13 sierpnia 1938 roku w Poznaniu. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, a także aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, z której został wyrzucony po pierwszym roku. Zadebiutował w 1960 roku, publikując swój pierwszy tekst prozatorski w „Almanachu Młodych”. W 1964 roku trafił do redakcji tygodnika „Kultura”, w którym umieszczał swoje felietony i opowiadania.

Wydał kilka tomów opowiadań (m.in. Wirówka nonsensu, Nowy taniec la-ba-da, Polowanie na muchy, Coraz trudniej kochać) i dwa tomy felietonów: W nocy gorzej widać oraz Powrót hrabiego Monte Christo.

Był współtwórcą kultowego filmu Rejs. Dwukrotnie współpracował z Andrzejem Wajdą – przy Polowaniu na muchy w 1969 roku i w 2013 roku przy filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei.

W grudniu 1981 roku, kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego, wyjechał na premierę swojej sztuki Kopciuch w Royal Court Theatre w Londynie i już do Polski nie wrócił. Od 1983 roku mieszkał w Nowym Jorku. Jego największym sukcesem okazała się Antygona w Nowym Jorku napisana w 1992 roku, która z dużym powodzeniem wystawiana była w teatrach w USA i całego świata.

Publikował też kolejne książki: m.in. Ostatni cieć, Z głowy, Jak być kochanym, Good night Dżerzi i Przyszedłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy.

Był wykładowcą na Columbia University, w Bennington College i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Tapper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i amerykańskich zrzeszeń literackich: PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Wschodnioamerykańskich oraz Stowarzyszenia Dramatopisarzy.

Był laureatem najważniejszych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Award i National Endowment for the Arts. W 2005 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 19 sierpnia 2017 roku. Urna z jego prochami została złożona w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Od 1968 roku członek ZAiKS-u. Od 2016 roku członek honorowy.

#Janusz Głowacki
#dramaturg
#członek_honorowy
#biogram