Jan Kanty Pawluśkiewicz

Członek honorowy
22.05.2020
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jan Kanty Pawluśkiewicz

Kompozytor, pianista, wokalista, malarz.

Urodził się 13 października 1942 roku w Nowym Targu. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę muzyczną rozpoczął wcześnie. Jako młody chłopiec grał na pianinie na szkolnych akademiach, a z czasem także na weselach. Przez krótki czas był organistą w kościele Świętej Katarzyny w Nowym Targu. W 1966 roku w Krakowie był jednym ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W latach 70. związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Wykonawcami jego piosenek byli m.in.: Hanna Banaszak, Sebastian Karpiel-Bułecka, Renata Przemyk, Janusz Radek, Maryla Rodowicz, Beata Rybotycka, Ryszard Rynkowski, Irena Santor, Justyna Steczkowska, Anna Szałapak, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu Szalona lokomotywa. W dorobku Pawluśkiewicza ważne miejsce zajmuje także muzyka filmowa i teatralna. Jest autorem muzyki m.in. do filmów Bohater roku Feliksa Falka, Chleba naszego powszedniego Janusza Zaorskiego, Wodzirej Feliksa Falka, Układ krążenia Andrzeja Titkowa, Gorączka Agnieszki Holland i Zawrócony Kazimierza Kutza.

Oprócz komponowania muzyki zajmuje się też malarstwem. Swoje obrazy, wykonane specyficzną techniką żel-art, po raz pierwszy pokazał w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu jego prace były prezentowane na wystawach w Brukseli, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech.

Jest laureatem wielu nagród muzycznych i honorowym obywatelem kilku miast. W 2016 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1971 roku członek ZAiKS-u. Od 2017 roku członek honorowy.

#Jan Kanty Pawluśkiewicz
#kompozytor
#członek_honorowy
#biogram