Jan A. P. Kaczmarek

Członek honorowy
22.05.2020
Jan A. P. Kaczmarek
Jan A. P. Kaczmarek

Kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej.

Urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Od dzieciństwa otoczony był muzyką. Jako chłopiec uczył się gry na pianinie. W liceum skomponował hymn szkolny, pisał też muzykę do szkolnych przedstawień. Nie chciał jednak kontynuować kariery muzycznej, wybrał studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zmienił zdanie po odbyciu stażu w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 1977 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Ósmego Dnia – pisał muzykę do spektakli. Stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą koncertował, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie nagrał płytę Music For the End. W 1989 roku na stałe zamieszkał w USA. Współpracował z cenionymi amerykańskimi teatrami, co zaowocowało nagrodą Drama Desk.

Największą sławę przyniosła mu muzyka filmowa. Skomponował ścieżki dźwiękowe do ponad 50 filmów, m.in. do Całkowitego zaćmienia, Placu Waszyngtona i Trzeciego cudu Agnieszki Holland, Aimée i Jaguara Maksa Färberböcka, Straconych dusz Janusza Kamińskiego czy Quo vadis Jerzego Kawalerowicza. W 2005 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu Marca Fostera Marzyciel, co ugruntowało jego pozycję jako kompozytora.

W 2004 roku, na wzór Sundance Institute, powołał Instytut „Rozbitek”, który zajmuje się działalnością edukacyjną i produkcją artystyczną. Jest twórcą i dyrektorem Transatlantyk Festival, międzynarodowego festiwalu filmu i muzyki.

Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

13 stycznia 2006 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 1 lipca 2015 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

Od 2017 roku honorowy członek ZAiKS-u.

#Jan Kaczmarek
#kompozytor
#członek_honorowy
#biogram