Ilona Łepkowska

Członkini honorowa, laureatka Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Ilona Łepkowska
Ilona Łepkowska

Scenarzystka filmowa i serialowa, pisarka.

Urodziła się 11 lipca 1954 w Warszawie. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 1982 ukończyła Zaoczne Studium Scenariuszowe przy PWSFTViT w Łodzi. Zrealizowany w 1983 roku film Wakacje z Madonną w reżyserii Jerzego Kołodziejczyka był pierwszym, do którego napisała scenariusz. Dwa lata później zaczęła pracę przy serialu dla dzieci Kacperek Ryszarda Zatorskiego. W 1985 roku, wraz z Magdaleną Łazarkiewicz, napisała scenariusz debiutanckiego filmu reżyserki Przez dotyk. Sukces przyniosły jej scenariusze do komedii Romana Załuskiego – Och, Karol, Kogel-mogel, Galimatias, czyli kogel-mogel II oraz Komedia małżeńska.

Jest autorką scenariusza jednej z pierwszych telenowel telewizyjnych Radio Romans, a także serialu Klan. W 2004 roku zaadaptowała na potrzeby kina powieść Katarzyny Grocholi Nigdy w życiu!

Nazywana królową polskich seriali, pracowała przy najpopularniejszych serialach telewizyjnych Na dobre i na złe oraz M jak miłośćBarwy szczęścia. Napisała też scenariusze do komedii romantycznych Nie kłam, kochanie i Randka w ciemno, była scenarzystką i producentką filmu Och, Karol 2. W 2003 roku została prezesem Stowarzyszenia Twórców Telewizyjnych „Serial”.

Wielokrotnie nagradzana Telekamerą. W 2013 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Laureatka Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku. Od 2019 roku członkini honorowa.

#Ilona Łepkowska
#twórca
#członek_honorowy
#laureat_nagrody_100-lecia
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram