Ewa Lipska

Członkini honorowa
Ewa Lipska
Ewa Lipska

Poetka i eseistka związana od urodzenia z Krakowem, gdzie studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych.

Pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego, prowadziła warsztaty poetyckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w 1967 roku tomem zatytułowanym Wiersze; podobnie tytułowała kolejne, sugerując tym niechęć do zbędnych słów i ozdób. Wiele czasu spędziła za granicą, jako stypendystka międzynarodowych programów akademickich (m.in. w USA i w Niemczech), również jako dyplomata – pracownik polskiej ambasady w Wiedniu i dyrektor Instytutu Polskiego.

Jej dorobek obejmuje ponad 30 tomów poetyckich; dokonane z nich wybory przełożone zostały na wiele języków, od angielskiego i niemieckiego po kataloński i albański. Ewa Lipska jest jedną z najbardziej nagradzanych polskich poetek – wśród wyróżnień są nagrody poetyckie Serbii, Macedonii, Kosowa, nagroda amerykańskiej Fundacji Jurzykowskiego, szwajcarskiej Fundacji Kościelskich, australijskiej Fundacji Polcul, nagroda Polskiego PEN Clubu, Samuela Bogumiła Lindego, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, Nagrody Literackiej Gdynia… Kilkakrotnie znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej najnowszy zbiór wierszy, Miłość w trybie awaryjnym, ukazał się w maju 2019 roku.

#Ewa Lipska
#poetka
#twórca
#członek_honorowy
#biogram