Anda Rottenberg

Członkini honorowa
23.03.2019
Anda Rottenberg
Anda Rottenberg

Jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego rynku sztuki.

Przez osiem lat kierowała warszawską Zachętą. Po odejściu, w 2001 roku, została niezależną kuratorką, przygotowującą wystawy w kraju i za granicą (wśród nich pokaz dotyczący relacji sąsiedzkich w sztuce Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce zorganizowany w 2011 roku wspólnie przez Martin-Gropius-Bau w Berlinie i Zamek Królewski w Warszawie), a także pomagającą w tworzeniu indywidualnych kolekcji (przez wiele lat asystowała Grażynie Kulczyk).

Urodziła się w 1944 roku. Studiowała historię sztuki na UW. Jej kuratorski dorobek obejmuje pokazy sztuki polskiej na Kubie, we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, w Estonii, Niemczech, Austrii, we Francji, w Turcji, Brazylii i USA. Wielokrotnie była kuratorem polskich ekspozycji na Biennale Sztuki w Wenecji. Była dyrektorem Departamentu Sztuki w MKiS, należy do wielu organizacji branżowych, w tym AICA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki). Jest autorką tekstów krytycznych, esejów, prac dotyczących sztuki współczesnej, autobiografii Proszę bardzo i dziennika Berlińska depresja.

Laureatka wielu odznaczeń i wyróżnień, w tym Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy i Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora oraz Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest Komandorem Orderu Odrodzenia Polski.

#Anda Rottenberg
#twórca
#członek_honorowy
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram