Adam Makowicz

Członek honorowy
21.05.2020
Adam Makowicz
Adam Makowicz

Adam Makowicz (właśc. Adam Matyszkowicz). Pianista jazzowy, improwizator.

Urodził się 18 sierpnia 1940 w Gnojniku na Zaolziu. W 1946 roku wraz z rodzicami wrócił do Polski. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka, pianistka i śpiewaczka. Uczęszczał do szkół muzycznych w Rybniku i Katowicach, a następnie do Liceum Muzycznego w Krakowie. W połowie lat 50. zafascynował się jazzem. W 1956 porzucił szkołę i związał się z krakowskim klubem jazzowym Helicon. W 1962 roku wraz z saksofonistą Januszem Muniakiem, którego wkrótce zastąpił Tomasz Stańko, założył grupę Jazz Darings uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas także z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak i Wojciechem Młynarskim.

Jednocześnie rozwijał umiejętności kompozytorskie, a na przełomie lat 60. i 70. włączył do swojego instrumentarium elektryczny fortepian Fendera. W 1970 zaczął grać w zespole Michała Urbaniaka Constelation.

Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy lat 1970 coraz częściej grywał koncerty solowe, zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.

W 1977 roku z rekomendacji Benny’ego Goodmana oraz popularyzatora jazzu Willisa Conovera legendarny producent John Hammond zaprosił go na dziesięciotygodniowe tournée w USA. W tym czasie nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną Adam. Wystąpił również w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz na Festiwalu Jazzowym w Newport w stanie Rhode Island.

W 1978 roku wyjechał do USA po raz drugi, gdzie pozostał i zamieszkał. Od tego czasu nagrywał, grał w klubach jazzowych i większych salach koncertowych, na prestiżowych europejskich i amerykańskich festiwalach jazzowych. Występował z najwybitniejszymi artystami jazzowymi. Był wielokrotnym solistą światowych orkiestr i zespołów kameralnych (National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet, Amici String Quartet), a także niemal wszystkich znaczących zespołów polskich, w tym Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR-u w Katowicach, Sinfonii Varsovii, Orkiestry Kameralnej Amadeus, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Kwartetu Wilanów i wielu innych.

Poza utworami jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, a także utwory George’a Gershwina, Irvinga Berlina, Jerome’a Kerna, Cole’a Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2005 roku oraz 2009 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1974 roku członek ZAiKS-u. Od 2017 roku członek honorowy.

#Adam Makowicz
#twórca
#członek_honorowy
#biogram