Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Członek honorowy ZAiKS-u

23.04.2016

21 kwietnia twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS przyznali coroczne nagrody ZAiKS-u. To już 49 ich edycja!

Najwyższe wyróżnienia – Członkostwa Honorowe – przyznano siedmiu twórcom: literatom Wiesławowi Myśliwskiemu i Januszowi Głowackiemu, kompozytorom i muzykom Michałowi Lorencowi, Edwardowi Pałłaszowi, Tomaszowi Stańce i Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu oraz profesorowi Michałowi Kleiberowi, który reprezentował nauki ścisłe. I to właśnie on dziękując za laur powiedział: „Kluczem do naszego sukcesu jest kultura, bo ona wychowuje kolejne pokolenia. Dla realizacji tego celu ZAiKS jest w gronie najważniejszych instytucji”.

Według tygodnika „The New Yorker” Tomasz Stańko to „jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak Balladyna, Soul of Things, Dark Eyes (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu Homeland) i Wisława – dedykowany noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m.in. European Jazz Prize, nagrodą Francuskiej Akademii Jazzu, honorową nagrodą krytyków muzycznych Preis der deutschen Schallplattenkritik, Złotym Fryderykiem, Paszportem „Polityki”, wysokimi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na równi z tymi cenionymi nagrodami można postawić to, że Stańko i jego utwór Suspended Night / Variation VIII znaleźli się w płytowej antologii/kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, amerykański Instytut Smithsona. Idea tej publikacji to prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu – na ponad 100 zebranych tam utworów zaledwie garstka to nagrania Europejczyków. Być może jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że twórczości Tomasza Stańki słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych pisarzy kryminałów, Michaela Connelly’ego.

W powieści Dziewięć smoków Harry Bosch jak zwykle słucha w samochodzie nagrań. „Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. […] O szesnastej Bosch włączył płytę Soul of Things i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki”.
W marcu 2017 roku oobyła się premiera nowej płyty Tomasz Stańko New York Quartet December Avenue, nagranej w Studios La Buissonne na południu Francji i wyprodukowanej przez Manfreda Eichera dla ECM. Płycie towarzyszyła europejska trasa koncertowa lidera i jego zespołu.

#Jan „Ptaszyn” Wróblewski
#Członek Honorowy