Stanisław Tym

Członek honorowy, laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
Stanisław Tym
Stanisław Tym

Satyryk, aktor, reżyser, scenarzysta, komediopisarz, autor skeczy, rysownik. Mistrz drobnych form literackich. Urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini, ale od czasów licealnych mieszka w Warszawie, gdzie w latach 50. studiował na Politechnice i w SGGW, a także w Studium Nauczycielskim oraz w PWST. W 1964 roku zdał w Warszawie eksternistyczny egzamin aktorski.

Pracował jako bramkarz i szatniarz w klubach studenckich, od 1956 roku w Stodole, gdzie po dwóch latach zaczął występować w kabarecie. Związał się ze Studenckim Teatrem Satyryków (1960–1972) jako autor, aktor, reżyser i – przez jeden sezon – dyrektor. Od połowy lat 60. współpracował jako autor i aktor z kabaretami: Owca, Dudek, U Lopka i Wagabunda. Był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu (1984–1986), etatowym reżyserem stołecznej Rampy (1987–1994) i Teatru Powszechnego (1994–2006).

Na ekranie zasłynął jako odtwórca improwizowanej roli kaowca w filmie Rejs Marka Piwowskiego. Był współscenarzystą i aktorem wielu komedii Stanisława Barei, z Misiem na czele. Popularność przyniosły mu telewizyjne transmisje występów estradowych. Ujawniał w nich kunszt satyrycznego ujęcia rzeczywistości i niepowtarzalny, szelmowski wdzięk.

Na łamach dzienników i tygodników, m.in. „Polityki”, uprawia dziennikarstwo społeczne. W swych felietonach upomina się o zdrowy rozsądek i fundamentalną uczciwość. Broni zwykłych zjadaczy chleba w starciach z ignorancją, niekompetencją czy lekceważącym stosunkiem do współobywateli. Od 1962 roku jest członkiem sekcji D Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Od 2019 roku członek honorowy ZAiKS-u. W roku 2021 otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

#Stanisław Tym
#Nagrody ZAiKS-u
#biogram
#laureat_nagrody_100-lecia
#Członek Honorowy