Bogusław Kowalewski

Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Urodzony w 1934 roku, był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (dziś Akademii Sztyk Pięknych), ucząc się na Wydziale Włókienniczym pod kierunkiem prof. Teresy Tyszkiewicz. Choć był to jego główny kierunek studiów, zajmował się również grafiką użytkową i sztuką warsztatową, projektowaniem odzieży i biżuterii. Pojmował twórczość jako formę monologu: „dialogu i intymnego pamiętnika zarazem, kierowanych do innych twórców, a udostępnianych wszystkim, którzy zechcą się z nimi zapoznać”. Wypowiadał się poprzez tkaninę, materię wbrew pozorom bynajmniej ani nie łatwą, ani miękką czy przyjazną: „Wybrałem tkaninę, bo lubię pracować w różnych materiałach (skóra, wełna, drewno, poliamid, metal). Poszukuję przy tym form wyrażających ład, którego brak odczuwam w swoim usposobieniu i otoczeniu”, zdradził w jednym z katalogów. Pracował również jako „grafik-użytkowiec”, co w owych czasach – latach 60. – oznaczało projektanta plakatów, nalepek, druków, ulotnych, plansz.

Wraz z żoną Dobrosławą wziął udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie, w tym w tak znaczących prezentacjach polskiej sztuki włókienniczej jak „Polska tkanina współczesna” (Edynburg, 1982), „Polska współczesna tkanina artystyczna” (Paryż, 1985), ekspozycja polskiej tkaniny współczesnej w Kurytybie (2001), a także w kilku edycjach Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Współpracowali również z producentami filmowymi, wykonując kostiumy i akcesoria do obrazów fabularnych.

Prace Kowalewskich znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych. Bogusław Kowalewski angażował się w działania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jako członek zarządu i sekretarz zarządu Sekcji J kilku kadencji. W 2017 roku odznaczony został Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

#Bogusław Kowalewski