Antoni Czajkowski

24.08.2020
Antoni Czajkowski
Antoni Czajkowski

Kompozytor, wykładowca, felietonista, od 1989 roku należał do Sekcji B – Autorów Utworów Muzyki Rozrywkowej i Tanecznej naszego Stowarzyszenia.

Urodził się w 1946 roku w Grajewie w woj. łomżyńskim; pozostał temu miejscu wierny, nigdy się swego pochodzenia nie wypierał. Absolwent PWSM w Warszawie i Studium Doktoranckiego na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej. Zaczynał od akordeonu w ognisku muzycznym w Grajewie, trafił do szkoły  muzycznej w Ełku, po skończeniu Studium Nauczycielskiego zaczął uczyć w szkole: „W domu nie było wiele pieniędzy”, wspominał ten czas. Fascynacja muzyką jazzową, latynoską, muzyką nowojorskiego Broadwayu pchnęła go na studia, ale i „wymusiła” założenie kapeli Ragtime Septet. Z latami stał się ekspertem w klasyce rozrywki, komponował piosenki dla znanych artystów (Andrzeja Dąbrowskiego, Bogdana Łazuki, Laury Łącz i wielu innych) i muzykę teatralną. „Jego koncerty to nie tylko granie, ale również opowiadanie o muzyce, nauczanie i edukowanie”, przypomniała Wanda Kwietniewska, która w 2017 roku rozmawiała z Andrzejem Czajkowskim z okazji 50-lecia jego pracy twórczej.

Laureat konkursów kompozytorskich, uczestnik festiwali „Jazz nad Odrą”, „Złota Tarka” i Muzyki Uzdrowiskowej w Polanicy Zdroju, Antoni Czajkowski był również autorem książek i publikacji na tematy kultury. W przeszłości dyrektor PSM, członek Narodowej Rady Kultury i wizytator szkolnictwa artystycznego CEA. Członek ZAKR (przez dwie kadencje w jego władzach krajowych), PSJ, STOART, członek Zarządu Głównego ZZTK. Jego pogrzeb odbył się 28 sierpnia w Grajewie.

#Antoni Czajkowski