Maciej Buszewicz

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
Maciej Buszewicz
Maciej Buszewicz

Grafik, specjalizuje się w projektowaniu książek.

Urodzony w 1952 roku w Rawiczu. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni Haliny Chrostowskiej, 1979), gdzie od 1984 roku uczył liternictwa na Wydziale Grafiki, a obecnie jest profesorem i prowadzi Pracownię Projektowania Książki. Wykładał także w Holandii, Niemczech, Turcji, Stanach Zjednoczonych.

Projektowaniem zajmuje się od 1976 roku. W latach 1980-1984 kierował wydawnictwami Iskry i Poljazz. Książki projektowane przez Buszewicza uzyskały kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku.

Maciej Buszewicz jest również autorem znaków (na przykład Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, 1991), fontów, okładek płytowych i kalendarzy (we współpracy z Lechem Majewskim). Projektował dla Poczty Polskiej - jest autorem kilku serii znaczków o tematyce kulturalnej i historycznej, kartek pocztowych. W 2008 roku Polskie Wydawnictwo Audiowizualne wydało Antologię Polskiej Animacji Eksperymentalnej w szacie graficznej (okładka, animacje) jego projektu.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2020 roku.

#maciejbuszewicz
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram