Krzysztof Dzikowski

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Krzysztof Dzikowski
Krzysztof Dzikowski

Autor tekstów piosenek, scenarzysta, poeta, prozaik, dramaturg.

Urodził się 25 stycznia 1938 roku w Warszawie. Ukończył filologię polską, scenopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także Warszawską Szkołę Fotografii oraz studia podyplomowe w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Zadebiutował w czasie studiów jako aktor i autor sztuki Tragedia wydrwigroszów. Wkrótce został aktorem Teatru Dramatycznego Politechniki Warszawskiej. Wystąpił m.in. jako Achilles w parodii Achillesa i panien. Związany był też z klubem studenckim Stodoła, gdzie zadebiutował na scenie kabaretowej monologiem Ręce Eurydyki. W latach 1961–1963 współpracował z klubem jako kierownik literacki. Współpracował też z innymi kabaretami (m.in. z Jamnikiem).

Wspólnie z Grzegorzem Walczakiem i Bogusławem Choińskim założył teatrzyk Stawki 5 przy Studium Nauczycielskim. Następnie związał się z klubem studenckim Hybrydy. W latach 1963–1965 wraz z Wojciechem Młynarskim pisał scenariusze programów, m.in. „Radosnej gęby stabilizacji” i „Ludzie to kupią”. W 1963 roku nawiązał współpracę z grupą Czerwono-Czarni, debiutując jako tekściarz.

Jest autorem największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60. i 70., takich jak Anna Maria, Mały Książę, Ciągle pada oraz Śpiewam pod gołym niebem. Pisał teksty piosenek m.in. dla Stana Borysa, Ireny Jarockiej, Niebiesko-Czarnych, Maryli Rodowicz i Kasi Sobczyk.

Nagrodzony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaką Honorową Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt twórczości. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień za scenariusze filmowe, poezję i piosenki.

Obecnie pełni funkcje: prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, przewodniczącego Związku Zawodowego Twórców Kultury, przewodniczącego Branży Kultury w Forum Związków Zawodowych FZZ, jest Sekretarzem Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i członkiem Związku Literatów Polskich.

Od 1962 roku członek ZAiKS-u.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.

#krzysztofdzikowski
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram