Konkurs na słuchowisko

8.03.2018
Polskie Radio Dwojka
Polskie Radio Dwojka

W lipcu 2017 roku z okazji 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAIKS rozpisany został konkurs na słuchowisko.

Przed autorami postawiono zadanie napisania słuchowisk o szeroko pojętej tematyce współczesnej, ale także odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami. Jurorzy zwycięskie teksty wyłonili spośród 37 konkursowych prac nadesłanych przez zaproszonych do konkursu autorów.

Teksty oceniali: Paweł Łysak (przewodniczący jury), Małgorzata Semil, Zofia Sieradzka, Ewa Stocka-Kalinowska oraz Maciej Wojtyszko.

Zdobywcą I nagrody został Władysław Zawistowski, autor słuchowiska Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja.

II nagroda, przyznana ex aequo, powędrowała do Moniki Milewskiej, autorki tekstu Podróż na księżyc oraz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, która do konkursu zgłosiła tekst Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć.

Laureatami III nagrody zostali, również ex aequo, Liliana Bardijewska, autorka słuchowiska Za drzwiami oraz Cezary Harasimowicz, autor tekstu Czasami Pan przechodzi obok.

Nagrodę specjalną ZAIKS-u jury przyznało za tekst wyróżniający się nowatorstwem formy i treści oraz stanowiący interesujący materiał realizacyjny, a jej laureatem został Marek Kochan, autor słuchowiska Reduty.

Nagrodzone słuchowiska zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i wyemitowane na antenie Programu II.

Jury ponadto zarekomendowało dziewięć tekstów do realizacji antenowej:

Calineczka Justyny Bargielskiej

Dziewczyna z berlińskich przedmieść Mariusza Sieniewicza

ExBarbi Macieja Kowalewskiego

Exodus Tomasza Mana

Ironia losu Marka Baczewskiego

Ostatnia wieczerza Jolanty Janiczak

Rozmówki polsko-niemieckie Ewy Opawskiej

Tadeusz w piekle Marii Wojtyszko

Zupa Heli Dariusza Błaszczyka.

#radio
#Polskie Radio
#słuchowisko
#literatura
#Konkurs ZAiKS-u
#archiwalne