Janusz Gajos

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Janusz Gajos
Janusz Gajos

Urodził się 23 września 1939 roku w Dąbrowie Górniczej.

Czterokrotnie zdawał do szkoły teatralnej. Ostatecznie w 1965 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi jako jeden z najlepszych studentów.

Karierę artystyczną rozpoczął jeszcze przed ukończeniem łódzkiej filmówki. Debiutował w 1964 roku w roli Pietrka w filmie Panienka z okienka w reżyserii Marii Kaniewskiej. W 1966 roku otrzymał od Konrada Nałęckiego propozycję zagrania głównej roli w serialu Czterej pancerni i pies. Od tamtej pory stał się jednym z najpopularniejszych aktorów w Polsce i pozostaje jednym z najbardziej lubianych i cenionych artystów.

Występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz teatrach warszawskich, m.in. w Teatrze Komedia, Teatrze Polskim, Kwadracie, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Powszechnym, Teatrze Narodowym, a także w spektaklach Teatru Telewizji.

Dużą popularność zdobył w roli Tureckiego w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Postać cwaniaczka z wąsem, w waciaku i bereciku z antenką została uznana przez krytykę i publiczność za arcydzieło formy komediowej. Występował też w skeczach telewizyjnego programu specjalnego Kabaretu Dudek W telewizyjnej kawiarni.

W 2003 roku został wykładowcą PWSFTViT w Łodzi, a w 2006 członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Zajmuje się również fotografią. Pierwszą wystawę swoich zdjęć zorganizował w 2002 roku w Katowicach.

W 2008 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych. W 2016 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 1998 roku odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Jest kilkukrotnym laureatem Złotej Kaczki i Wiktora. Jest również laureatem przyznawanego przez Polską Akademię Filmową Orła 2016 za osiągnięcia życia. W 2007 roku otrzymał złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Cztery lata później uhonorowano go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w roku 2018.

#januszgajos
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram