Jan Borysewicz

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Jan Borysewicz
Jan Borysewicz

Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Lider zespołu Lady Pank.

Urodził się 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu. Naukę gry na gitarze rozpoczął pod okiem instruktora Mariana Koniecznego w Domu Kultury na Sępolnie we Wrocławiu. Tam zwrócił na niego uwagę Jacek Baran, wówczas wokalista zespołu Nurt.

Swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w takich zespołach jak: Nurt, Super Pakt, Katia & Roman i Apokalipsa. W 1978 roku rozpoczął współpracę z Budką Suflera, z którą nagrał trzy albumy, w tym najbardziej znany „Za ostatni grosz”.

W 1981 roku wraz z Andrzejem Mogielnickim, postanowił założyć własny zespół. W 1983 roku grupa Lady Pank wydała pierwszą płytę, na której znalazły się takie przeboje jak Mniej niż zero, Kryzysowa narzeczona, Wciąż bardziej obcy i Zamki na piasku. Zespół zyskał wielką popularność, a kolejne płyty tylko umocniły jego pozycję na polskiej scenie rockowej.

W 1989 roku artysta – pod szyldem Jan Bo – nagrał swoją pierwszą solową płytę „Królowa ciszy”. W 1991 roku, po nagraniu kolejnej płyty, „Zawsze tam, gdzie Ty”, zespół Lady Pank zawiesił działalność. Rok później, w 1992 roku, Jan Borysewicz wydał kolejny solowy album „Wojna w mieście”. W 1994 roku grupa Lady Pank została reaktywowana. Już w nowym składzie zespół wydał płyty „Na na”, „Międzyzdroje”, „Zimowe graffiti”, „W transie”, „Łowcy głów”, „Nasza reputacja”, „Teraz, Strach się bać”.

W 1995 roku Jan Borysewicz wydał swój trzeci solowy album „Moja wolność”, a w 2003 roku wraz z Pawłem Kukizem nagrał płytę „Borysewicz & Kukiz”, na której znalazły się takie hity jak Bo tutaj jest jak jest i Jeśli tylko chcesz.

Grał z wieloma wykonawcami, m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, zespołem The Fotoness, Urszulą oraz Ewą Bem. Jest twórcą projektu „Nasz wspólny świat”, przy którym współpracowały także zespoły Lombard, TSA oraz Kombi, a także producentem składanki „Być wolnym”, w której nagrywaniu wzięły udział Lady Pank, Perfect, T.Love, Big Cyc i Acid Drinkers.

Od 1985 roku członek ZAiKS-u.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.

#janborysewicz
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram