Jacek Cygan

Członek honorowy, laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Jacek Cygan
Jacek Cygan

Autor tekstów, poeta, scenarzysta.

Urodził się 6 lipca 1950 roku w Sosnowcu. Ukończył studia na Wydziale Cybernetyki WAT w Warszawie.

Pierwsze piosenki zaczął pisać na studiach. W 1975 roku wraz z Jerzym Filarem założył grupę Nasza Basia Kochana, z którą zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1978 roku otrzymał nagrodę Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę Rozmowa. Od tego czasu współpracuje z czołówką polskich wokalistów i kompozytorów muzyki rozrywkowej. Napisał ponad tysiąc tekstów piosenek.

Jest autorem słów m.in. do To nie ja! skomponowanej przez Stanisława Syrewicza dla Edyty Górniak. Utwór reprezentował Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizja w 1994 roku i zajął drugie miejsce. W latach 80. współpracował m.in. z Majką Jeżowską i Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazd. Jest współautorem albumu „Dyskoteka Pana Jacka”.

Wydał cztery tomy wierszy: Drobiazgi liryczne, Ambulanza, Pies w tunelu oraz Boskie błędy. W 2009 roku opublikował książkę Klezmer, opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana. W 2012 roku przełożył z jidysz 30 pieśni barda i poety krakowskiego Kazimierza – Mordechaja Gebirtiga. Książka z przekładami ukazała się pod tytułem Bądź mi zdrów, Krakowie. Przełożył także duże formy słowno-muzyczne, m.in. oratorium Mesjasz G.F. Haendla i musical Notre Dame de Paris Luca Plamondona i Riccarda Cocciante.

W 2014 roku ukazała się jego książka Życie jest piosenką, zawierająca 40 tekstów piosenek wraz z historią ich powstania. W 2016 roku wydał tom opowiadań  Przeznaczenie, traf, przypadek. W 2014 roku przygotował spektakl w Teatrze Polskim w Warszawie Cygan w Polskim – Życie jest piosenką, w którym występowali m.in. Joanna Trzepiecińska, Lidia Sadowa, Natalia Sikora, Szymon Kuśmider, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Seweryn oraz sam autor.

W kwietniu 2013 roku został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 1979 roku członek ZAiKS-u.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w roku 2018. Członek honorowy od 2020 roku.

#jacekcygan
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram