Henryk Kuźniak

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Henryk Kuźniak
Henryk Kuźniak

Kompozytor, muzykolog, twórca muzyki filmowej i telewizyjnej.

Urodził się 17 marca 1936 roku w Czeladzi. W 1959 roku ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 20 lat pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Przygodę z muzyką filmową rozpoczął we Francji, gdy w 1968 roku otrzymał stypendium rządu francuskiego na odbycie stażu w studiu muzyki eksperymentalnej u Pierre’a Schaeffera w Office de Radiodiffusion-Télévision Française – agencji nadzorującej stacje radiowe i telewizyjne.

W Paryżu zrealizował film eksperymentalny Wariacje obrazu i dźwięku (La vie, la mort, l’espoir), który służył do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną.

Gościnnie wykładał w Europejskiej Akademii Filmowej w Strasburgu oraz na Uniwersytecie Leonarda Da Vinci w Paryżu. Od 1971 roku członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W latach 1993–2010 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu, następnie był członkiem Rady Stowarzyszenia. W latach 2003–2007 reprezentował środowisko polskich twórców jako członek Executive Committee CIAM-u – Międzynarodowej Rady Twórców Muzyki – jednej z rad autorskich CISAC-u.

Jest twórcą muzyki do ponad 60 filmów fabularnych. Był najważniejszym kompozytorem wybitnych reżyserów, takich jak Grzegorz Królikiewicz, Andrzej Barański, Juliusz Machulski i Robert Gliński. Jest twórcą muzyki do takich filmowych przebojów jak Vabank, Vabank II, czyli riposta, Seksmisja, Chopin. Pragnienie miłości, Na kłopoty Bednarski.

Przez ponad 40 lat był wykładowcą, profesorem zwyczajnym w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Był konsultantem muzycznym ponad 200 etiud studenckich i filmów szkolnych. O nim i jego muzyce napisano wiele rozpraw i artykułów, w tym pracę magisterską. Jego twórczości poświęcony został IX Festiwal Muzyki Filmowej odbywający się w Łodzi w czerwcu 2006 roku.

W 2005 roku otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 1971 roku członek ZAiKS-u.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.

#henrykkuźniak
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram