Bogdan Olewicz

Członek honorowy, laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Bogusław Olewicz
Bogusław Olewicz

Autor tekstów piosenek, dziennikarz.

Urodził się 28 czerwca 1946 roku w Bytomiu.

Zadebiutował w1968 roku tekstem do piosenki Za moim oknem stworzonym dla Maryli Rodowicz. W latach 70. wraz ze Zbigniewem Hołdysem tworzył duet kompozytorsko-tekściarski. Współpracował również z ówczesnymi gwiazdami muzyki pop, pisząc teksty dla takich wykonawców jak Krystyna Prońko (Jesteś lekiem na całe zło, Deszcz w Cisnej), Anna Jantar (Gdzie są dzisiaj tamci ludzie, Tylko mnie poproś do tańca), Zdzisława Sośnicka (A kto się kocha w tobie, Julia i ja, Raz na jakiś czas) oraz Krzysztof Krawczyk (Pamiętam ciebie z tamtych lat).

Współpracował także z zespołami Perfect, Lady Pank, Budka Suflera, Universe i innymi. Wchodził w skład jury wybierającego Piosenkę dla Europy na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizja 2006. Przewodniczył jury Międzynarodowego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar w roku 2006, a w roku 2007 festiwal ten został poświęcony jego twórczości.

Do historii polskiej muzyki przeszedł dzięki Perfectowi – na debiutanckiej płycie zespołu znalazło się siedem jego tekstów, w tym Nie płacz, Ewka; Niewiele ci mogę dać; Lokomotywa z ogłoszenia oraz Obracam w palcach złoty pieniądz.

Kolejny album Perfectu z 1982 roku – Unu – to również siedem tekstów Olewicza, z przebojami Autobiografia, Idź precz, Druga czytanka dla Janka, Wyspa, drzewo, zamek i Objazdowe nieme kino.  Pod koniec lat 80. pisał teksty dla grupy Korba oraz Mietka Jureckiego „Mechanika”, basisty grupy Budka Suflera. Z Budką współpracował także przy płycie „Ratujmy co się da” z 1988 roku.

Do jego przebojów z kolejnych dekad należą utwory wykonywane przez Urszulę (Rysa na szkle, To jest piosenka o samotności i o tym, jak ciebie postrzegają inni ludzie), Lady Pank (m.in. Na co komu dziś).

Jest autorem tytułowego utworu do serialu M jak miłość, który od 2000 roku można usłyszeć w czołówce, w wykonaniu Wojciecha Gąssowskiego.

W 2013 roku odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1972 roku członek ZAiKS-u.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.

#bogusławolewicz
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram
#Członek Honorowy