Benedykt Konowalski

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Benedykt Konowalski
Benedykt Konowalski

Profesor zwyczajny, kompozytor, dyrygent i pedagog.

Urodził się 21 marca 1928 roku w Radomiu. W 1952 ukończył Wydział Prawa na UW. Od 1956 roku pełnił funkcję kierownika Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Warszawie. W tym czasie rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1960 roku, pod kierunkiem Jana Maklakiewicza i Tadeusza Szeligowskiego, ukończył wydział kompozycji, a w roku 1964 wydział dyrygentury symfoniczno-operowej. Od 1966 roku jest wykładowcą na uczelni, którą ukończył. W 1987 roku otrzymał tytuł profesora. W latach 1972–1992 przewodniczył kolegium redakcyjnemu Wydawnictwa Muzycznego Agencji Autorskiej w Warszawie.

Dyrygował koncertami symfonicznymi w kraju i za granicą. Nagrał wiele płyt i programów telewizyjnych. W 1990 roku został laureatem konkursu kompozytorskiego oddziału warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich, sześć lat później – Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego oraz, w 1999 roku, Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. W latach 1977 i 1987 nagradzany przez ministra kultury i sztuki. W latach 1979 i 1987 otrzymał nagrodę prezesa Rady Ministrów I stopnia za całokształt twórczości artystycznej oraz za twórczość dla dzieci i młodzieży.

Jest kompozytorem symfonii, koncertów, oratoriów, utworów kameralnych i chóralnych. Stworzył suity, muzykę wokalną, wokalno-instrumentalną i baletową, a także operę oraz utwory dla dzieci. Jego kompozycje wykonywane były na koncertach i festiwalach w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, m.in. w Düsseldorfie i Kolonii, Sankt Petersburgu, Salzburgu, Londynie, Sofii, Paryżu, a także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz Azji.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorową Odznaką Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, medalem w uznaniu zasług dla kultury polskiej i działalności na rzecz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 1952 roku członek ZAiKS-u.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.

#benedyktkonowalski
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram