Andrzej Kuryło

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Andrzej Kuryło
Andrzej Kuryło

Poeta, autor tekstów piosenek, tłumacz.

Urodził się 2 października 1943 roku w Tychowie Starym koło Iłży. W 1960 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Udzielał się w Studenckim Teatrze „Kalambur”, rozpoczął również próby pisarskie, w tym pisanie tekstów piosenek.

Po ukończeniu studiów w 1965 roku był pracownikiem naukowym w Wyższej Szkole Ekonomicznej. W 1973 roku objął stanowisko kierownika literackiego Estrady Dolnośląskiej i został zawodowym autorem tekstów piosenek.

Utwór z jego tekstem – Nie pojadę z tobą na wieś do muzyki Aliny Piechowskiej – zdobył na Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie nagrodę główną, a jego uhonorowano specjalną nagrodą Programu III PR w postaci radioodbiornika Guliwer. W 1964 roku za piosenkę z jego tekstem Podzwonne dla Edith Piaf Teresa Tutinas otrzymała wyróżnienie na II Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Początkowo współpracował z kompozytorami Robertem Obcowskim i Bogusławem Klimsą, z którymi zdobyli wiele nagród i wyróżnień. Pisał teksty m.in. dla Anny Jantar, Trzech Koron, Ireny Santor, Felicjana Andrzejczaka, Krzysztofa Klenczona, Krzysztofa Krawczyka, Skaldów, Zbigniewa Wodeckiego, Haliny Kunickiej, Urszuli Sipińskiej, Andrzeja Rybińskiego, Majki Jeżowskiej, Partity i Homo Homini, Bogusława Meca, Eleni, Ireny Jarockiej, Teresy Tutinas, Sławomira Wierzcholskiego, Roberta Janowskiego i Jerzego Rybińskiego.

Jest autorem słów do takich przebojów jak Od rana mam dobry humor, Dopóki jesteś, Od jutra już, Są takie dni w tygodniu, Kiedy pada deszcz, Wiara przenosi góry, Nie przejdziemy do historii, Muzyka Twoje imię ma, Gdzie nie spojrzę Ty, Byłaś mi nadzieją, Lubię kiedy śpiewa Nat King Cole, Już zapominam Cię.

Wspólnie z Aleksandrem Nowackim napisali piosenkę Gdyby wszystkie kwiaty, który zdobył w 1965 roku wyróżnienie na KFPP w Opolu. Z tym samym kompozytorem w 1975 roku otrzymał główną nagrodę w koncercie Premier na KFPP w Opolu za utwór W tym domu straszy. Rok później został laureatem Złotego Pierścienia FPŻ w Kołobrzegu za piosenkę Wszystkie barwy lipca skomponowaną przez Bogusława Klimse i Włodzimietrza Plaskotę.
Współpraca z zespołem Romuald i Roman zaowocowała powstaniem całej serii utworów z jego tekstami (np. Będziesz panią w moim piekle, Gdy towarowy rusza do Indii, Gdyby przebaczać mogli wszyscy, Wszystko ci kupiłem). Natomiast współpraca z zespołem Nurt przyniosła takie przeboje jak Piszę kredą na asfalcie, Syn strachu, Morze ognia.

Jest autorem ponad 500 tekstów piosenek i tłumaczem poezji Bułata Okudżawy, który na jego zaproszenie koncertował w Polsce. Współpracował z największymi kompozytorami, m.in. z Piotrem Figlem, Jarosławem Kukulskim, Ryszardem Poznakowskim, Wojciechem Trzcińskim, Mieczysławem Jureckim, Antonim Kopffem, Andrzejem Rutkowskim, Katarzyną Gärtner oraz Jackiem Szczygłem. W latach 80. i 90. współtworzył Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, którego był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym.
Od tego czasu datują sie jego przyjaźnie z aktorami. Nic więc dziwnego, że na swój podwójny autorski album zatytułowany "Z biegiem lat"zaprosił wielu z nich. Nie tylko covery, ale i utwory premierowe śpiewają Stanisława Celińska, Krystyna Janda, Krystyna Tkacz, Hanna Śleszyńska, Piotr Machalica, Zbigniew Zamachowski i Wiktor Zborowski. 

Od 1968 roku jest członkiem ZAiKS-u.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP.
Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.

 

#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram
#Andrzej Kuryło