Agnieszka Duczmal

Laureatka Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Agnieszka Duczmal
Agnieszka Duczmal

Dyrygentka.

Urodziła się 7 stycznia 1946 roku w Krotoszynie. Uczęszczała do V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej oraz Średniej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W 1966 roku podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Studiowała dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego. W 1968 roku utworzyła orkiestrę kameralną Pro Musica. Po skończeniu studiów, w latach 1971–1972, pracowała jako asystent dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, a od 1972 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina Brittena Sen nocy letniej, premierę opery Rigoletto Giuseppe Verdiego oraz baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa. Ostatecznie zrezygnowała z pracy w operze, a poświęciła się orkiestrze i muzyce kameralnej.

W 1977 roku utworzona i kierowana przez nią orkiestra kameralna Pro Musica została przekształcona w zespół Polskiego Radia i Telewizji, który od 1988 roku występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”.

Jako pierwsza dyrygująca kobieta wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali, a także w Teatrze Królewskim w Madrycie i w Teatrze Królewskim w Belgii.

Wraz z Amadeusem brała udział w wielu festiwalach europejskich oraz odbyła tournées po krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym i Henrykiem Szeryngiem. Nagrywała dla rozgłośni polskich, niemieckich, belgijskich, angielskich, kanadyjskich, meksykańskich i japońskich oraz dla telewizji w Polsce, we Francji, w Japonii i Meksyku. W jej dorobku znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera.

Była członkiem jury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych.

Od lat prowadzi również działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków w stałych cyklach koncertowych. W 1998 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Laureatka Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w roku 2018.

#agnieszkaduczmal
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram