- Dołącz do nas
- Co daje członkostwo
- Jestem członkiem ZAiKS-u
- Moimi prawami zarządza ZAiKS
- Chcę zostać członkiem
- Dostęp do informacji
Spadkobiercy twórców
Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ZAiKS sprawuje ochronę w zakresie autorskich praw majątkowych twórców przez siebie reprezentowanych. Ochrona ta trwa przez całe życie twórcy i zgodnie z polskim prawem jest kontynuowana do 70 lat po jego śmierci.
Po śmierci twórcy należące do niego majątkowe prawa autorskie przechodzą w wyniku dziedziczenia na spadkobierców. Są oni nazywani następcami prawnymi lub po prostu spadkobiercami.
Zarządzanie prawami autorskimi zmarłych twórców odbywa się na identycznych zasadach, jak zarządzanie utworami twórców żyjących.
Za spadkobiercę uznaje się osobę, która nabyła autorskie prawa majątkowe do utworu(ów) w drodze dziedziczenia. Fakt ten musi być potwierdzony prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku wydanym przez właściwy dla miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy sąd rejonowy lub aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza po spisaniu protokołu dziedziczenia.
Po śmierci twórcy należące do niego majątkowe prawa autorskie przechodzą w wyniku dziedziczenia na spadkobierców. W wyniku postępowania spadkowego wydane zostaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W postanowieniu tym (lub w akcie poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza) zostają wskazane osoby, które nabyły prawa po zmarłym. Tych uprawnionych nazywamy następcami prawnymi lub po prostu spadkobiercami.
W stosunkach z ZAiKS-em można wyróżnić dwie grupy spadkobierców:
a) spadkobierców członków ZAiKS-u
b) spadkobierców osób nie będących członkami ZAiKS-u, w tym:
- spadkobierców osób, które złożyły utwory pod ochronę prawną (OP)
- spadkobierców osób niestowarzyszonych (NS)
Zarządzanie prawami autorskimi zmarłych twórców odbywa się na identycznych zasadach, jak zarządzanie utworami twórców żyjących.
Umowa ZAiKS-u z następcą prawnym
Aby ZAikS chronił twórczość zmarłego autora, spadkobierca (lub inny uprawniony podmiot) powinien podpisać dokumenty znajdujące się w pliku:
Umowa o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi wraz z załącznikami dla SPADKOBIECY
Ponadto zgłaszaszając pod ochronę utwór, należy wypełnić i złożyć właściwy formularz - w przypadku, gdy utwory nie były zgłoszone. (Formularze znajdziesz TUTAJ).
Przywileje, obowiązki i opłaty
Spadkobierca autora (lub inny uprawniony podmiot), którego związki ze stowarzyszeniem wynikają z umowy powierzenia praw korzysta z przywilejów, wynikających przede wszystkim z realizacji zadań określonych w §§ 3 i 4 statutu, obejmujących w szczególności licencjonowanie, inkaso i podział wynagrodzeń autorskich. We wszystkich działaniach wynikających z wykonywania zbiorowego zarządzania prawami autorskimi obowiązuje zasada równego traktowania bez względu na rodzaj umowy wiążącej autora ze stowarzyszeniem.
Ponadtwo jest zobowiązany do przestrzegania postanowień zawartych w podpisanych przez siebie umowach, tj. do:
- przestrzegania zasady powierniczej oraz wyłączności powierzenia stowarzyszeniu autorskich praw majątkowych na czas obowiązywania umowy;
- niezwłocznego powiadamiania stowarzyszenia o zawartych przez siebie umowach wydawniczych z wydawcami, których prawa zostały powierzone ZAiKS-owi;
- dla prawidłowego zarządzania prawami oraz dokonywania rozliczeń należnych autorowi wynagrodzeń autorskich - zgłaszania utworów powstałych w okresie wiązania umowy z ZAiKS-em;
- niezwłocznego powiadamiania ZAiKS-u o zmianach w zakresie danych osobowych;
Masz pytania dotyczące tego zagadnienia? Zajrzyj TUTAJ.