- Dołącz do nas
- Co daje członkostwo
- Jestem członkiem ZAiKS-u
- Moimi prawami zarządza ZAiKS
- Chcę zostać członkiem
- Dostęp do informacji
Ochrona prawna - OP
Jako organizacja zbiorowego zarządzania, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS sprawuje zbiorowy zarząd do utworów nie tylko swoich członków, ale także tych, którzy powierzyli naszej organizacji swoje autorskie prawa majątkowe w celu sprawowania zbiorowego zarządu w ich imieniu, tj. twórców nie będących członkami ZAiKS-u, spadkobierców twórców oraz wydawców muzycznych.
Zakres ochrony sprawowanej na rzecz autorów i innych uprawnionych nie będących członkami ZAiKS-u, określa Statutu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wynika z niego, że także dla tych podmiotów ZAiKS dokonuje inkasa, repartycji oraz wypłaty wynagrodzeń autorskich, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Stowarzyszeniu. W procesie inkasa, podziału i wypłaty wynagrodzeń stosowane są te same zasady, jakie zgodnie z regulaminem przyjęto wobec twórców będących członkami ZAiKS-u.
Twórca, nie będący członkiem Stowarzyszenia, którego twórczość stanowi przedmiot prawa autorskiego, może powierzyć ZAiKS-owi prawo do reprezentowania jego interesów w zakresie sprawowania zbiorowego zarządu stworzonymi przezeń utworami. Tę grupę twórców tradycyjnie określamy mianem twórców OP ("ochrona praw").
Powierzając ZAiKS-owi ochronę swoich praw, autor składa w Stowarzyszeniu podpisany dokument Umowę o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi wraz z załącznikami oraz dokonuje zgłoszenia utworów, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Stowarzyszeniu (w celu pobrania formularzy: patrz poniżej Umowę o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi).
Po złożeniu ww. dokumentów oraz po zgłoszeniu utworu pod ochronę, utwór taki - podobnie jak i utwory wszystkich członków ZAiKS-u, zostaje poddany ocenie rzeczoznawców w celu stwierdzenia, czy nosi on znamiona utworu oraz czy nie narusza praw osób trzecich. W przypadku pozytywnej opinii rzeczoznawców utwór wprowadzany jest do kartoteki Stowarzyszenia i powiększa tzw. repertuar ZAiKS-u. Imię i nazwisko twórcy zostaje wprowadzone do rejestru twórców, których prawa ZAiKS reprezentuje, a także na światową listę autorów, kompozytorów i wydawców. Jeśli rzeczoznawca zgłosi uwagi dotyczące utworu, twórca jest zobowiązany do poprawienia zapisu utworu.
Jeśli powierzasz ZAiKS-owi w zbiorowy zarząd swoją twórczość musisz podpisać dokumenty znajdujące się TUTAJ.
Ponadto zgłaszaszając pod ochronę utwór, musisz wypełnić i złożyć właściwy formularz (formularze oraz więcej informacji na temat zgłaszania utworów pod ochronę znajdziesz TUTAJ).
Przywileje, obowiązki i opłaty
Twórca, którego związki ze stowarzyszeniem wynikają z umowy o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi korzysta z przywilejów, wynikających przede wszystkim z realizacji zadań określonych w §3 i §4 statutu, obejmujących w szczególności licencjonowanie, inkaso i podział wynagrodzeń autorskich. We wszystkich działaniach wynikających z wykonywania zbiorowego zarządzania prawami autorskimi obowiązuje zasada równego traktowania bez względu na rodzaj umowy wiążącej autora ze stowarzyszeniem.
Twórca jest zobowiązany do przestrzegania postanowień zawartych w podpisanych przez siebie umowach, tj. do:
- przestrzegania zasady powierniczej oraz wyłączności powierzenia stowarzyszeniu autorskich praw majątkowych na czas obowiązywania umowy;
- niezwłocznego powiadamiania stowarzyszenia o zawartych przez siebie umowach wydawniczych z wydawcami, których prawa zostały powierzone ZAiKS-owi;
- dla prawidłowego zarządzania prawami oraz dokonywania rozliczeń należnych twórcy wynagrodzeń autorskich - zgłaszania utworów powstałych w okresie wiązania umowy z ZAiKS-em;
- niezwłocznego powiadamiania ZAiKS-u o zmianach w zakresie danych osobowych;
- dodatkowo Twórca zobowiązuje się do nieprzenoszenia utworów na osobę trzecią;