- Komu należą się tantiemy
- Skąd sie biorą tantiemy
- Terminy podstawowych repartycji
- Jak pobrać należne tantiemy
- Konta autorskie
- Koszty i potrącenia
- Rozliczenie z urzędem skarbowym
Skąd się biorą tantiemy
Tantiemy jest to wynagrodzenie należne autorowi z tytułu wykorzystania jego twórczości. Jest to rodzaj „pensji”, która autor dostaje za wykonaną twórczą pracę. Tantiemy są to wynagrodzenia należne twórcom z tytułu wykorzystania ich utworów. Prawo twórcy do otrzymania wynagrodzenia jest jednym z podstawowych elementów autorskiego prawa majątkowego.
Twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia za wykorzystanie utworów na każdym polu eksploatacji. Oznacza to, że twórcy przysługuje odrębne wynagrodzenie za wykorzystanie jego utworów np. w radio, telewizji, internecie, na dyskotece, czy też koncercie.
Tantiemy są płacone przez podmioty, które wykorzystują cudzą twórczość (użytkowników). Takimi użytkownikami są zarówno wielkie korporacje gospodarcze jak i osoby fizyczne. Użytkownikami są np. nadawcy telewizyjni i radiowi, operatorzy sieci kablowych, wydawcy płyt, dyskoteki, kina restauracje, hotele, operatorzy telefonii komórkowej, teatry, ośrodki kultury.
Tantiemy są płacone w formie procentu od wpływów związanych z wykorzystaniem cudzych praw lub w formie ustalonego ryczałtu kwotowego. W praktyce uzyskiwanie przez twórców wynagrodzenia z tytułu wykorzystania utworów odbywa się za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania (ozz), która reprezentuje prawa poszczególnych twórców.
Ozz udziela użytkownikom zezwolenia na korzystanie z utworów (licencja) oraz pobiera wynagrodzenie należne autorowi (tantiemy), które następnie przekazuje twórcy.
ZAiKS przekazuje autorom wynagrodzenie uzyskane od użytkowników na podstawie dokumentacji o wykorzystanych utworach i na podstawie regulaminu repartycji. Działamy w formie stowarzyszenia, którego członkami są twórcy. Prowadzimy działalność non profit. Oznacza to, że twórcom przekazywane jest całe, uzyskane od użytkownika, wynagrodzenie pomniejszone jedynie o koszty jego pozyskania, tj. koszty związane z inkasem wynagrodzeń i ich podziałem (tzw. „koszty inkasa”).
Jeżeli zdarzy się, że potrącone koszty inkasa są większe niż faktycznie poniesione, to różnica wraca z powrotem na konta autorskie.