Dramaty, opery, musicale, balety, słuchowiska - jak otrzymać licencje ZAiKS-u na wystawienia i nadania utworów z kategorii tzw. wielkich praw?
CZYM SĄ WIELKIE PRAWA?
To termin odnoszący się do ochrony praw autorskich utworów stanowiących duże formy literackie, dramatyczne, dramatyczno-muzyczne lub muzyczno-choreograficzne i tworzących zamkniętą kompozycyjnie całość tematyczną i artystyczną (jak powieść, libretto, musical, opera, dramat, słuchowisko, wodewil czy balet), a także samoistnych części takich utworów. Definicje różnią się w poszczególnych krajach, co sprawia, że stosowanie wielkich praw może nie być jednakowe, zajmować się nimi mogą np. wyspecjalizowane agencje (jak w krajach anglosaskich, Niemczech czy Skandynawii).
W Polsce ZAiKS zawiaduje wielkimi prawami wielu autorów i tłumaczy, współpracując z agencjami i autorami zagranicą na zasadzie wzajemnej reprezentacji. Fakt, że utwory z tej kategorii wymagają indywidualnych i każdorazowych licencji sprawia, że przyszłość wielkich praw wydaje się być pewna – ich negocjowanie oznacza stałe i często bezpośrednie kontakty między autorem/agentem a ozz-em, gdy przyznawanie małych praw sprowadzi się do licencji uzyskiwanej automatycznie z anonimowej centrali, a później zapewne do procedury załatwianej przy pomocy elektronicznej aplikacji.
Zainteresowanych katalogiem utworów z dziedziny wielkich praw odsyłamy do biblioteki Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, mieszczącej się w siedzibie ZAiKS-u w Warszawie, ul.Hipoteczna 2. Zapraszamy także do naszych serwisów ZAiKS online, w których można znaleźć katalog utworów dramatycznych w zasobach ZAiKS-u.
Zbiory, o których mowa wyżej, są udostępniane członkom ZAiKS-u, dyrektorom i kierownikom literackim teatrów i innych placówek oświatowych, reżyserom oraz aktorom.
Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biura, wypożyczanie w godzinach od 13.00 do 14.30.
Kontakt: biblioteka@zaiks.org.pl lub 22 556-71-87.
JAK OTRZYMAĆ LICENCJĘ?
Wystawianie, nadawanie chronionych utworów wymaga zgody uprawnionych autorów. Zgody takiej w imieniu autorów, których prawa na terenie Polski reprezentuje nasza organizacja zbiorowego zarządzania udziela Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Zezwolenie na korzystanie z utworów na ustalonym polu eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu korzystania oraz warunków finansowych, zwane licencją, równoznaczne jest z uzyskaniem zgody autora utworu. Udzielane jest ono w formie pisemnej i przybiera postać umowy. Zawarcie umowy licencyjnej powinno nastąpić przed rozpoczęciem korzystania z chronionych utworów.
Aby ZAiKS mógł przygotować projekt umowy osoba reprezentująca firmę, która chce wykorzystywać chronione utwory, zwana licencjobiorcą, powinna złożyć Wniosek o zawarcie umowy licencyjnej – w wypadku wystawienia scenicznego, Wniosek o udzielenie zgody na nadanie utworu – w wypadku nadań utworu
Formularz wniosku można pobrać poniżej lub otrzymać (drogą pocztową albo osobiście) w biurze Stowarzyszenia.
Wypełniony czytelnie i podpisany wniosek należy dostarczyć za pośrednictwem poczty na adres: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wydział Licencji i Inkasa, 00-092 Warszawa, ul. Hipoteczna 2 lub osobiście do biura ZAiKS-u przy ul. Nalewki 8.
Projekt umowy zostanie przesłany przez ZAiKS na adres licencjobiorcy. Umowa zostanie podpisana przez obie strony, z których każda otrzyma po jednym oryginalnym egzemplarzu.
ZAiKS może, z ważnych powodów, odmówić udzielenia zgody na korzystanie z utworów.
W razie wątpliwości lub pytań dotyczących zawarcia umowy licencyjnej prosimy o KONTAKT:
Małgorzata Stańczyk
kierownik Sekcji Wielkich Praw
tel.: (0 22) 635 55 98
(0 22) 827 60 61 - 69 wew. 335
fax: (0 22) 635 55 46
e-mail: m.stanczyk@zaiks.org.pl
wniosek o zawarcie umowy licencyjnej na wystawienie utworu (wielkie prawa) (dla użytkowników, którzy po raz pierwszy występują o zawarcie umowy licencyjnej lub których dane się zmieniły)wniosek o zawarcie umowy licencyjnej na wystawienie utworu (wielkie prawa) – skrócony (dla pozostałych użytkowników)wniosek o udzielenie zgody na nadanie telewizyjne utworu (wielkie prawa) (dla użytkowników, którzy po raz pierwszy występują o udzielenie zgody lub których dane się zmieniły)wniosek o udzielenie zgody na nadanie telewizyjne utworu (wielkie prawa) – skrócony (dla pozostałych użytkowników)wniosek o udzielenie zgody na nadanie radiowe utworu (wielkie prawa)