Komunikat prasowy GESAC
Prezentujemy stanowisko GESAC-u w sprawie propozycji uchwalenia dyrektywy Komisji Europejskiej dotyczącej ułatwienia licencjonowania twórczości oraz zasad odnoszących się do organizacji zbiorowego zarządzania. ZAiKS jako członek GESAC-u, organizacji skupiającej największe europejskie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, popiera poglądy wyrażone w tym stanowisku.
Europejskie „Zrzeszenie Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów” (GESAC) powstało w 1990 roku w Brukseli i od tego czasu nieprzerwanie wspiera rozwój działalności prawnej, ekonomicznej i kulturowej swoich członków. GESAC skupia ponad 30 organizacji zbiorowego zarządzania z całej Europy i wyznacza nowe standardy w ochronie praw autorskich.
GESAC
Bruksela, 11 lipca 2012
KOMUNIKAT PRASOWY GESAC
GESAC z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą propozycji dyrektywy w sprawie stowarzyszeń zbiorowego zarządzania
Europejskie stowarzyszenia autorów odgrywają największą rolę i mają istotne znaczenie, jeśli chodzi o rozwój wewnętrznego rynku europejskiego związanego z twórczością, przynosząc ogólną korzyść twórcom, użytkownikom, konsumentom i całemu społeczeństwu. Ponad 60% ogólnych wpływów dla uprawnionych, zainkasowanych na świecie przez stowarzyszenia autorów pochodzi z UE (4.6 miliardów EUR), z czego 86% - z sektora muzycznego.
Stowarzyszenia autorów, które są członkami GESAC, aktywnie i nieprzerwanie starają się osiągnąć najwyższe standardy wydajności i przejrzystości.
Veronique Desbrosses, dyrektor generalny GESAC, powiedziała: „ Stowarzyszenia autorów są decydującym ogniwem pomiędzy twórczością a ekonomią cyfrową. Ważną sprawą jest, aby relacje z uprawnionymi i użytkownikami opierały się na zaufaniu i ujednoliconych wysokich standardach, a sposobem osiągnięcia tego są przejrzystość oraz skuteczność. W wielu przypadkach nasze własne zasady i praktyki już spełniają standardy projektu dyrektywy. Chcemy być prekursorami i z chęcią przyczynimy się do zaoferowania wszystkim zainteresowanym stronom w Europie możliwości korzyści wynikających z najskuteczniejszego systemu zbiorowego zarządzania.”
Transgraniczne zarządzanie prawami do utworów muzycznych w środowisku cyfrowym – kwestia, która od lat jest w porządku dziennym KE – ma istotne znaczenie. Obecnie ponad 300 podmiotów świadczących usługi internetowe w UE oferuje ponad 20 milionów utworów z różnych repertuarów z całej UE i z całego świata, co ukazuje ogromne znaczenie tej branży. Na początku 2010 r. na rynku cyfrowym UE nastąpił wzrost o 22%, podczas gdy w USA – jedynie o 4%. W pierwszej połowie 2011 r. sprzedaż cyfrowa w Europie wzrosła o kolejne 23 %, czyli ponad trzy razy więcej niż na świecie.
Stowarzyszenia autorów - członkowie GESAC, umożliwiając podmiotom prowadzenie usług internetowych w zakresie utworów muzycznych, stanowiących podstawę ich działalności, w znaczny sposób przyczyniają się do takiego wzrostu.
GESAC z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji Europejskiej zmierzającą do ułatwienia ponownego połączenia repertuarów oraz zagwarantowania odpowiedniego poziomu efektywności udzielania licencji w zakresie praw muzycznych.
Christophe Depreter, przewodniczący GESAC powiedział: „ Niewątpliwie istnieje przestrzeń dla wprowadzenia ulepszeń w tej sferze a istotą rzeczy jest zwiększenie gwarancji prawnej stowarzyszeń autorów celem zgromadzenia tak wielu praw jak to tylko możliwe na dobrowolnych zasadach. Sytuacja w przemyśle muzycznym zmienia się, stowarzyszenia zbiorowego zarządzania znalazły się na nowej drodze. Oferowanie możliwie największego repertuaru użytkownikom przy jednoczesnym zapewnieniu efektywnej ochrony praw autorów i zachowaniu rzeczywistej różnorodności kulturowej - oto nasze cele.”
GESAC jest gotowy konstruktywnie współpracować z instytucjami UE aby, tam gdzie to jest konieczne, ulepszyć propozycję w taki sposób by zaspokoić potrzeby i sprostać wyzwaniom zbiorowego zarządzania prawami w globalnej gospodarce.
Podstawowe informacje na temat GESAC
Europejskie „Zrzeszenie Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów” (GESAC) reprezentuje 34 główne stowarzyszenia zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Szwajcarii, które zarządzają prawami oraz wynagrodzeniami prawie 700 000 autorów, kompozytorów i autorów tekstów w różnych dziedzinach (muzycznej, audiowizualnej, literackiej, sztuk plastycznych i graficznych) oraz wydawców muzycznych. Zatem stowarzyszenia autorów to setki tysięcy autorów i kompozytorów, którzy są członkami tych organizacji zbiorowego zarządzania, a także kierują nimi i kontrolują je.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS na bieżąco monitoruje prace nad tą dyrektywą, współpracując z władzami GESAC-u i innymi stowarzyszeniami. Merytoryczny głos dotyczący poszczególnych rozwiązań dyrektywy zabierzemy w wyznaczonym przez Komisję Europejską czasie.