- Zbiorowy zarząd prawami autorskimi
- Historia ZAiKS-u
- Działalność ZAiKS-u
- Biuro Stowarzyszenia
- Struktura organizacyjna
- Konkursy i nagrody ZAiKS-u
Wyniki i osiągnięcia
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS od ponad 90 lat reprezentuje interesy autorów związane z ochroną i zarządzaniem prawami autorskimi. Sprawne zarządzanie przekłada się bezpośrednio na poziom bytu materialnego autorów; a co za tym idzie na komfort i swobodę tworzenia. Wypełnianie tych statutowych obowiązków wymaga stałego dostosowywania się do zmieniających się warunków działania. Okres ostatnich kilkunastu lat był pod tym względem szczególnie dynamiczny.
Przemiany gospodarcze i polityczne, które miały miejsce w Polsce w ostatniej dekadzie, zostały przez nas wykorzystane w celu szeroko rozumianej poprawy statusu reprezentowanych przez nas twórców. Dokonaliśmy także wiele w celu nadania problemom ochrony praw autorskich odpowiedniej rangi w naszym kraju.
Zmienił się radykalnie rynek naszych użytkowników. Zaczęły powstawać setki i tysiące niezależnych firm (sklepów, barów, hoteli, restauracji, nadawców radiowych i telewizyjnych, operatorów telewizji kablowych, firm fonograficznych, itp.). Na przykład, w miejsce jednej instytucji publicznego radia i telewizji (Komitetu do spraw Radia i Telewizji) powstało kilkanaście niezależnych spółek radia i telewizji publicznej oraz kilkaset podmiotów radia i telewizji komercyjnej. Właściwie od zera rozpoczęła swoją działalność telewizja kablowa, a nam w związku z tym przybyło wielu nowych użytkowników.
Zaistniała konieczność stworzenia legalnych ram działania dla dziesiątków tysięcy podmiotów gospodarczych użytkujących utwory chronione przez ZAiKS. Konieczne były radykalne zmiany organizacyjne w ZAiKS-ie. Wyrastały zastępy użytkowników bezwzględnych, drapieżnych, nastawionych na zysk za wszelką cenę, nawet jeśli w grę wchodziło obchodzenie lub wręcz łamanie obowiązującego prawa.
Wraz z postępującą komputeryzacją i informatyzacją zmieniały się również metody pracy. Wymuszały one zmiany sposobu myślenia oraz organizacji pracy i, co nie bez znaczenia, ponoszenia znacznych nakładów na oprogramowanie, sprzęt i szkolenie pracowników.
Niezmiernie istotnym wydarzeniem było uchwalenie w roku 1994 nowej Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Było to dla nas prawdziwe wyzwanie. Wprowadzone nowym prawem rozwiązania należało zastosować w praktyce.
Myślimy, że sprostaliśmy tym wyzwaniom i mamy niemałe osiągnięcia w zakresie prowadzonej przez nas działalności.