Współpraca międzynarodowa
Biorąc czynny udział we współtworzeniu ogólnoświatowego systemu ochrony praw autorskich, ZAiKS od lat współpracuje z międzynarodowymi organizacjami działającymi na tym obszarze. Dwie z nich zasługują na szczególną uwagę.
Jedną z nich jest CISAC (Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów), zrzeszająca 233 stowarzyszeń autorskich ze 122 krajów. Celem, jaki przyświecał założycielom CISAC-u w 1926 roku (jednym z nich był ZAiKS), była wspólna i jednorodna ochrona praw i interesów autorów na całym świecie. Siedzibą Sekretariatu Generalnego CISAC jest Paryż. Działania tej organizacji zmierzają do polepszenia statusu autorów i kompozytorów oraz do podniesienia jakości zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. CISAC reprezentuje ponad 2 miliony twórców i obejmuje ochroną wszelkie rodzaje utworów: muzyczne, dramatyczne, literackie, audiowizualne, graficzne. Twórcy nie należą osobiście do konfederacji CISAC, są tam zbiorowo reprezentowani przez swoje krajowe organizacje członkowskie.
Głównymi zadaniami CISAC są:
- zapewnienie poszanowania oraz ochrony praw osobistych i majątkowych twórców;
- nadzór nad prawną i finansową ochroną interesów twórców, zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej;
- koordynacja działań stowarzyszeń autorskich od strony technicznej i zabezpieczanie współpracy w tej dziedzinie.
Od 18 listopada 2004 roku ZAiKS jest również członkiem GESAC-u (Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów). Organizacja powstała w grudniu 1990 roku z siedzibą w Brukseli. GESAC zrzesza 34 stowarzyszenia autorskie z Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii.
GESAC reprezentuje blisko 700 000 autorów lub posiadaczy praw w dziedzinie muzyki, sztuk graficznych i plastycznych, dzieł literackich, dramatycznych i audiowizualnych oraz wydawców muzycznych.
Celem GESAC-u, w szczególności wobec instytucjii Unii Europejskiej, jest wspieranie i rozwój działalności prawnej, ekonomicznej i kulturowej swoich członków.
W ramach struktur europejskich GESAC działa na rzecz zagwarantowania skutecznej i na najwyższym poziomie ochrony praw autorskich zwłaszcza dzięki :
- ścisłej współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za przygotowanie i wprowadzenie w życie prawodawstwa europejskiego. Powinno ono brać pod uwagę zarówno różnice kulturowe jak i aspekty ekonomiczne prawa autorskiego. Powinno również odpowiadać wyzwaniom, jakie niesie za sobą rosnące umiędzynarodowienie wymiany dóbr kultury oraz pojawienie się nowych technologii;
- uczestnictwu w programach wsparcia technicznego w dziedzinie własności intelektualnej, inicjowanego przez Unię Europejską w krajach trzecich.
Organizacją międzynarodową, której ZAiKS jest wieloletnim członkiem jest BIEM (Międzynarodowe Biuro Stowarzyszeń Zarządzających Prawami do Nagrań i Reprodukcji Mechanicznej). Organizacja została założona w 1929 roku przez Alfonsa Tourniera, a jej działania zmierzają do doskonalenia zarządzania prawami w zakresie nagrań i reprodukcji mechanicznej. BIEM ma swą siedzibę w miejscowości Neuilly-sur-Seine we Francji. Obecnie zrzesza ona 41 stowarzyszeń z 38 krajów.
Głównymi zadaniami BIEM-u są:
- doskonalenie ochrony w zakresie praw mechanicznych;
- ujednolicanie treści umów o wzajemnej lub jednostronnej reprezentacji w dziedzinie praw mechanicznych, które stowarzyszenia podpisują między sobą;
- negocjowanie i ujednolicanie umów licencyjnych lub ogólnych warunków korzystania z praw autorskich, z Międzynarodową Federacją Przemysłu Fonograficznego - IFPI;
- podejmowanie kroków w celu ochrony i zarządzania repertuarem na terytoriach, które nie są objęte zarządem żadnego stowarzyszenia;
- zabezpieczanie od strony technicznej współpracy pomiędzy stowarzyszeniami oraz pomoc w rozwiązywaniu trudności, które napotykają członkowie BIEM-u.