Umowy czyli licencje
Aby legalnie korzystać z utworów lub ich fragmentów należy uzyskać zgodę uprawnionych twórców oraz opłacać wynagrodzenia autorskie. Na terytorium Polski zgody takiej udziela Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które reprezentuje zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej i przybiera postać umowy licencyjnej o korzystanie z utworów. Aby jednak doszło do podpisania umowy przyszły użytkownik powinien złożyć wniosek o zawarcie umowy. Wniosek taki można pobrać z naszej strony : Wniosek o zawarcie umowy licencyjnej na umieszczenie utworów na stronie internetowej
Czy publiczne odtwarzanie piosenek obcych wykonawców muszę zarejestrować u Państwa?
Domyślamy się, że używając sformułowania zarejestrować- chce Pan zalegalizować fakt publicznego odtwarzania piosenek czyli utworów słownomuzycznych, obcych (czytajzagranicznych) wykonawców.
Pragniemy wyjaśnić, że nasze Stowarzyszenie nie reprezentuje artystów wykonawców, chroni natomiast twórców, (autorów tekstów i kompozytorów) utworów słowno-muzycznych zarówno polskich jak i zagranicznych, niezależnie kto jest wykonawcą piosenki.
Dzieje się tak na mocy ratyfikowanych przez Polskę konwencji o ochronie praw autorskich (konwencji berneńskiej, konwencji powszechnej) oraz ponad 100 umowom bilateralnym z podobnymi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi z całego świata. Tak więc na repertuar ZAiKS-u składają się utwory zarówno autorów polskich jak i zagranicznych.
W przypadku publicznego odtwarzania utworów muzycznych i słowno-muzycznych należy uzyskać zgodę autorów, których twórczość chce się wykorzystywać oraz odprowadzić na rzecz twórców wynagrodzenia czyli tzw. tantiemy autorskie.
Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów.
Adres jednostki terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić można odnaleźć TUTAJ
Czy zespół muzyczny, zabawiający gości weselnych w czasie przyjęcia musi opłacać tantiemy?
Jak ustalane są wysokości opłat ryczałtowych za odtwarzanie muzyki w obiektach handlowych?
W przypadku publicznego odtwarzania utworów w obiektach handlowych, usługowych, gastronomicznych itp. w oparciu o Tabelę Wynagrodzeń Autorskich ustala się wysokość miesięcznego zryczałtowanego wynagrodzenia należnego twórcom za wykorzystanie ich twórczości. Przy ustalaniu wysokości tantiem autorskich bierze się pod uwagę w szczególności wielkość lokalu i jego lokalizację, (położenie lokalu - w centrum miasta czy na jego obrzeżach oraz samą wielkość miejscowości - liczbę ludności). Może się więc zdarzyć, że dla dwóch lokali znajdujących się przy tej samej ulicy stawka opłaty ryczałtowej zostanie ustalona na różnym poziomie np. ze względu na różnice w wielkości lokalu, urządzenia służące do odtwarzania utworów.
Wszelkich informacji także dotyczących stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie twórczości, którą chroni nasze Stowarzyszenie udzielają nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Adres jednostki, do której należy się zwrócić można odnaleźć TUTAJ
Należy podpisać stosowną umowę z naszym Stowarzyszeniem. Na podstawie umowy kontrahent wpłaca wynagrodzenia autorskie tzw. tantiemy autorskie, czyli honoraria twórców oraz wypełnia i przekazuje dostarczony przez inspektora ZAiKS-u druk - listę wyświetlanych filmów.
Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów.
Adres jednostki terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić, można odnaleźć TUTAJ
Jestem operatorem niewielkiej sieci kablowej. Czy muszę mieć umowę z ZAiKS-em?
Tak. Wszyscy operatorzy sieci kablowych muszą zawierać umowy z ZAiKS-em. Dokładnych informacji udzieli dyrekcja okręgowa ZAiKS-u właściwa terytorialnie dla miejsca usytuowania firmy.
(Patrz mapka obszaru działania poszczególnych dyrekcji okręgowych ZAiKS-u).
Zarówno cały utwór jak i jego fragmenty podlegają ochronie. Aby legalnie korzystać z utworów należy uzyskać zgodę uprawnionych twórców oraz opłacać wynagrodzenia autorskie. Na terytorium Polski zgody takiej udziela Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które reprezentuje zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej i przybiera postać umowy licencyjnej o korzystanie z utworów. Aby jednak doszło do podpisania umowy przyszły użytkownik powinien złożyć wniosek o zawarcie umowy. Wniosek taki można pobrać z naszej strony: Wniosek o zawarcie umowy licencyjnej na umieszczenie utworów na stronie internetowej
Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji, dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów.
Adres jednostki terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić można odnaleźć TUTAJ