Umowy czyli licencje
Chcę urządzić zabawę sylwestrową, ale nie wiem komu i ile mam za to zapłacić?
W celu publicznego wykorzystania utworów na zabawie sylwestrowej należy uzyskać zgodę autorów, których twórczość chce się wykorzystywać oraz zapłacić twórcom stosowne wynagrodzenie, czyli tzw. tantiemy autorskie. Można to uczynić podpisując umowę licencyjną za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia, które w imieniu autorów zezwala na korzystanie z chronionego przez ZAiKS repertuaru zarówno polskiego jak i zagranicznego. Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów
Adres jednostki, terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić, można odnaleźć TUTAJ
Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów.
Adres jednostki terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić można odnaleźć TUTAJ
Tak, ale by legalnie korzystać z utworów należy uzyskać zgodę uprawnionych twórców lub ich następców prawnych oraz opłacać wynagrodzenia autorskie. Na terytorium Polski zgody takiej udziela Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które reprezentuje zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej i przybiera postać umowy licencyjnej o korzystanie z utworów. Aby jednak doszło do podpisania umowy przyszły użytkownik powinien złożyć wniosek o zawarcie umowy. Wniosek taki można pobrać z naszej strony : Wniosek o zawarcie umowy licencyjnej na umieszczenie utworów na stronie internetowej
Chciałem otworzyć knajpę, co mam zrobić aby legalnie puszczać w niej utwory muzyczne?
Domyślamy się, że przez określenie puszczanie utworów muzycznych należy rozumieć ich publiczne odtwarzanie. Za odtwarzanie zgodnie z art.6 pkt.9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uważa się zarówno puszczanie płyt, kaset itp. jak i odbiór programu radiowego i telewizyjnego.
W przypadku odtwarzania muzyki w lokalu gastronomicznym mamy do czynienia z tzw. publicznym wykorzystaniem utworów, co wiąże się z koniecznością uzyskania zgody autorów, których twórczość chce się wykorzystywać oraz odprowadzenia na rzecz twórców wynagrodzeń, czyli tzw. tantiem autorskich.
Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów .
Adres jednostki, terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić, można odnaleźć TUTAJ
Chcielibyśmy odtwarzać utwory muzyczne w centrali telefonicznej. Gdzie należy uzyskać licencję?
Możliwe jest odtwarzanie muzyki w centralce telefonicznej osobom oczekującym na połączenie. Jeżeli utwory tak odtwarzane chronione są przez nasze Stowarzyszenie należy podpisać stosowną umowę z ZAiKS-em i odprowadzać wynagrodzenia twórców, czyli tzw. tantiemy autorskie.
Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji, dotyczących także wysokości opłat stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie utworów.
Adres jednostki terytorialnie właściwej, do której należy się zwrócić można odnaleźć TUTAJ
Przede wszystkim osoba chcąca nadawać utwory w Internecie musi pamiętać o tym, iż wykorzystywanie utworów wiąże się z koniecznością uzyskania zgody uprawnionych twórców oraz koniecznością ponoszenia opłat. Na terytorium Polski zgody takiej udziela Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które reprezentuje zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej i przybiera postać umowy licencyjnej o korzystanie z utworów. Aby jednak doszło do podpisania umowy przyszły nadawca powinien złożyć wniosek o zawarcie umowy. Wniosek taki można pobrać z naszej strony : Wniosek o zawarcie umowy licencyjnej na nadawanie utworów w internecie
Na podstawie prawidłowo wypełnionego i przesłanego pocztą do dyrekcji generalnej ZAiKS-u wniosku, przygotowywana jest umowa. Podpisana przez obie strony umowa daje podstawę nadawcy do rozpoczęcia działalności nadawczej.
Wysokość wynagrodzenia autorskiego uzależniona jest od tego, czy nadawca przewiduje czerpanie korzyści z działalności nadawczej. Jeżeli w radiu internetowym będą nadawane programy sponsorowane, będą zamieszczane reklamy albo nastąpi sprzedaż czasu antenowego, wtedy wysokość wynagrodzenia, stosownie do udziału utworów w programie radiowym, wyniesie od 1% do 7% przychodów uzyskanych przez nadawcę. Jeżeli radio nie osiąga żadnych korzyści, wtedy wysokość wynagrodzenia autorskiego ustalana jest jako ryczałt uzależniony od liczby jednoczesnych słuchaczy. W obu ww. wypadkach wynagrodzenie minimalne nie może być niższe niż 100 zł za miesiąc.
Określenia "utwór chroniony" używa się potocznie także w innym znaczeniu - na oznaczenie utworu, którym zarządza organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Pojęciem "utwór chroniony przez ZAiKS" posługujemy się często w tym portalu, mówiąc o utworach, które składają się na tzw. repertuar ZAiKS-u.
Czy można publicznie odtwarzać utwory nadawane przez radio i telewizję?
Można więc publicznie odtwarzać utwory nadawane przez radio i telewizję pod warunkiem uprzedniego uzyskania zgody osób autorsko uprawnionych i wpłaty wynagrodzeń autorskich. Można tego dokonać za pośrednictwem ZAiKS-u po podpisaniu umowy licencyjnej na publiczne odtwarzanie utworów.
Zawieraniem umów licencyjnych z kontrahentami zajmują się nasze przedstawicielstwa terenowe (dyrekcje okręgów). Jednostki te udzielają wszelkich informacji także dotyczących stawek licencyjnych należnych za wykorzystanie twórczości, którą chroni nasze Stowarzyszenie. Adres jednostki, do której należy się zwrócić można odnaleźć TUTAJ