I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza rozstrzygnięty
19 marca 2021
Znamy laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza. I nagrodę i 40 tys. złotych otrzymuje pochodzący z Barcelony Tomàs Peire Serrate za utwór „Borealis”. Choi Jin Seok z Korei Południowej odbiera II nagrodę i 30 tys. złotych za utwór „Sunrise in Hyangil Am”. III nagrodę i 15 tys. złotych otrzymują ex aequo Tomasz Szczepanik za utwór „Rumori” i Claudio Passilongo za „Symphonic Dystopia”.
19 marca publiczność na całym świecie mogła obejrzeć online transmisję koncertu finałowego z sześcioma nagrodzonymi kompozycjami w brawurowym wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Szymona Bywalca. Konkurs był otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości, bez ograniczeń wiekowych. Warunkiem było stworzenie kompozycji na orkiestrę symfoniczną. Utwory musiały być oryginalne, dotychczas nieopublikowane i niewykonane oraz nienagrodzone na innych konkursach.
Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Błażewicza rozpatrzyło 176 prac z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Chin, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Niderlandów, Hiszpanii, Kanady, Korei Południowej, Macedonii, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Do finału wybrano sześć utworów i dopiero po wysłuchaniu prawykonań jury ustaliło ostateczny werdykt. Swoje nagrody przyznała też Orkiestra i publiczność, która mogła głosować przez internet i sms-y. Obie te nagrody otrzymał Andrzej Szachowski za utwór „Helix Nebula”.
Honorowe tytuły Finalistów przyznano Adamowi Porębskiemu za utwór „Iluzje” i Andrzejowi Szachowskiemu za utwór „Helix Nebula”.
Miłosz Bembinow, wiceprezes ZAiKS-u i pomysłodawca konkursu: „Cieszę się, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem kompozytorów i kompozytorek na całym świecie. 176 zupełnie nowych kompozycji na orkiestrę symfoniczną to dowód, że pomimo pandemii kompozytorzy wciąż intensywnie pracują, choć niewątpliwie teraz bardziej niż wcześniej potrzebują wsparcia, także finansowego. Brak kontaktu z publicznością jest w tej sytuacji najtrudniejszy, ale staraliśmy się zrekompensować tę niedogodność, zapewniając najwyższej jakości nagranie audio-video koncertu i szeroko dostępną premierę. Nasz konkurs odbywa się w Polsce, ale jest wydarzeniem w pełni międzynarodowym, co pokazuje grono laureatów. Po raz kolejny udowadniamy, że muzyka nie zna granic. Bardzo mnie też cieszy Nagroda Orkiestry dla młodego polskiego kompozytora”.
Nieprzypadkowo to właśnie Filharmonia w Szczecinie tworzy razem z ZAiKS-em nową markę, jaką jest Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski. Nowatorska przestrzeń Filharmonii uzasadnia zaproponowanie publiczności repertuaru w pełni współczesnego i oryginalnego.
ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie już po raz drugi wspólnie organizowały konkurs kompozytorski. Pierwszy, jako konkurs z okazji stulecia ZAiKS-u, jeszcze bez patrona, odbył się w 2018 roku. Wysoki poziom nadesłanych utworów zainspirował obie instytucje do kontynuowania tego wyjątkowego muzycznego przedsięwzięcia, które ma odbywać się regularnie co dwa lata.
Sylwetki laureatów i finalistów
Tomàs Peire Serrate
Pochodzący z Barcelony kompozytor, który mieszka i pracuje w Los Angeles. Po studiach fortepianu i kompozycji w Barcelonie przeniósł się do Akademii Sibeliusa w Helsinkach, by następnie zrobić dyplom z muzyki filmowej w New York University–Steinhardt. Ma również doktorat w dziedzinie kompozycji.
Tworzy muzykę filmową dla wielu wytwórni, swoje utwory prezentował na całym świecie podczas serii koncertów, takich jak Klang (Helsinki), Off Liceu (Barcelona) Hear Now i Jacaranda (Los Angeles) czy też na festiwalach, m.in. Zodiac (Nicea), HighScore (Pavia), Vipa (Valencia, Re-Imagined (Hong Kong), Chopin and Friends (New York). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym 3. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum” i Grand Prix na festiwalu „iSing!” w Shouzou (Chiny).
Od 2019 jest zastępcą dyrektora artystycznego festiwalu „Du vert a l’infini” we francuskim Besançon.
Claudio Passilongo
Mieszkający w Danii pianista i kompozytor włoskiego pochodzenia. Ukończył z wyróżnieniem konserwatorium muzyczne w Neapolu, po czym studiował kompozycję w Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Obecnie jest organistą w kościele św. Klemensa w duńskim Randers. Komponuje utwory orkiestralne, chóralne, dla zespołów kameralnych i solistów. Jest również uzdolnionym pianistą jazzowym, znanym z licznych koncertów.
Jest autorem muzyki filmowej i teatralnej, tworzy kompozycje organowe, nie stroni od innowacyjnych projektów muzycznych, takich jak Roskildes Åbne Værksted, zorganizowanego w 2016 przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Roskilde, czy prowadzonego w latach 2007-2011 na wydziale nauk ścisłych uniwersytetu w Neapolu programu ukazującego w praktyce powiązania między muzyką i matematyką.
Jest znany melomanom w wielu europejskich krajach, jak również słuchaczom Radia Duńskiego, włoskiego Radio Rai, rozgłośni watykańskiej i szwajcarskiej.
Jin Seok Choi
Swoją edukację muzyczną zdobywał w ojczyźnie – Południowej Korei. Studiował tam kompozycję w dwóch stołecznych uczelniach: Sangmyung i Yonsei, gdzie zdobył dyplom magistra. Utwory, z jakimi startował w konkursach krajowych i zagranicznych, przynosiły mu wyróżnienia i nagrody – jest laureatem tak ważnych w Korei prezentacji muzyki współczesnej jak Joongang Music Competition, Seoul Contemporary Music Festival czy ARCO Contemporary Music Festival.
W 2019 roku wziął udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Kazimierza Serockiego, zdobywając I nagrodę oraz nagrodę specjalną. Wykonanie zwycięskiego utworu przez Hashtag Ensemble w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, transmitowane było w Polskim Radiu, by trafić do programów Europejskiej Unii Nadawców (popularnej Eurowizji). Polski sukces otworzył mu drogę do kolejnych nagród, m.in. w luksemburskim konkursie Artistes en Herbe i konkursie kompozytorskim Fundacji Franza-Josefa Reinla w Austrii.
Adam Porębski
W 2014 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji oraz w klasie skrzypiec. W 2016 roku otrzymał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, a od września 2020 roku pełni funkcję prodziekana na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii na macierzystej uczelni. Jego dorobek twórczy zawiera ponad 70 kompozycji wykonywanych w wielu krajach Europy, USA i w Australii, oraz obejmuje różnorodne gatunki i formy muzyki instrumentalnej, wokalnej i elektroakustycznej. Jest laureatem kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich.
Andrzej Szachowski
Student kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie wyróżnienia na prestiżowych konkursach kompozytorskich poświęconych muzyce filmowej, m.in. Young Talent Award (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie) i Transatlantyk Film Music Competition w Łodzi. Pracuje w Polskim Radiu Chopin i Programie 2 PR, gdzie zajmuje się montażem dźwięku i produkcją autopromocji. Okazjonalnie komponuje muzykę do reklam i filmów krótkometrażowych. Regularnie współpracuje z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem.
Tomasz Szczepanik
Kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi: edukację artystyczną, kompozycję, teorię muzyki oraz Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej. Studiował też muzykę elektroniczną pod kierunkiem Krzysztofa Knittla. Brał udział w kursach kompozytorskich m.in. w Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2012), czy Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie (2012). W 2017 roku uzyskał stopień doktora. Jego utwory były prezentowane podczas festiwali i koncertów, m.in. Festiwalu Muzyki Polskiej w Moskwie, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, w Filharmonii Narodowej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Gdańskiej, Gorzowskiej i wielu innych miastach Polski i Europy. Jest laureatem licznych konkursów.
Więcej o konkursie na stronie karlowiczcompetition.pl
Organizatorzy
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Kontakt
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS: Anna Klimczak, rzecznik@zaiks.org.pl, tel. 664 701 770
Filharmonia w Szczecinie: Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik@filharmonia.szczecin.pl, tel. 537 999 308
***
1st International Mieczysław Karłowicz Composers’ Competition announced its winners
First Prize worth 40 000 PLN goes to Tomàs Peire Serrate (Spain) for his work “Borealis”, Second Prize and 30 000 PLN receives Jin Seok Choi (South Korea) for “Sunrise in Hyangil Am”, two Third Prizes, each worth 15 000 PLN, go to Tomasz Szczepanik (Poland) for “Rumori” and Claudio Passilongo (Italy) for “Symphonic Dystopia”.
On Friday 19 March 2021 the Symphonic Orchestra of the Szczecin Philharmonic under the direction of Szymon Bywalec performed the six winning compositions for the world’s audience which could follow the final concert on the internet.
The jury led by Professor Marcin Błażewicz had to consider 176 submissions from countries such as Argentina, Austria, Brasil, Byelorussia, Canada, China, Cyprus, Danemark, Finland, Germany, Great Britain, Greece, Italy, Poland, the Netherlands, North Macedonia, South Korea, Spain, Sweden, and the USA. Six works which qualified to the finals were presented to the jury which reached its verdict after carefully listening to their premieres. Additionally, the Audience Award and the Orchestra Award were also presented – both of them went to Andrzej Szachowski for “Helix Nebula”.
The titles of the Competition’s Finalists were given to Adam Porębski for “Iluzje” and Andrzej Szachowski for “Helix Nebula”
Miłosz Bembinow, vicepresident of ZAiKS and competition’s originator, expressed his satisfaction that so many artists had taken part in the contest: “The submission of 176 new orchestral works is the best evidence that the pandemic hasn’t slowed down the composers in their labour. But they do need support, both emotional and financial. The lack of public’s physical presence seems to be the most difficult obstacle – we have tried to compensate it by providing the best quality recording and online transmission of the final concert. Although organized in Poland, the competition has a fully international flavour – the nationalities of its winners prove it best that music knows no frontiers. I am also very pleased that the Orchestra Award went to the young Polish composer”.
It is the second time ZAiKS and Szczecin Philharmonic cooperate on a music project. First international competition for composers, then yet without any official name, was organized in 2018 to celebrate ZAiKS’ 100th anniversary. Very high quality of the works submitted has inspired both institutions to continue this exceptional music undertaking on a regular biennial basis.
The winners of the 2021 competition are:
Tomàs Peire Serrate
Tomàs Peire Serrate is an LA-based composer born in Barcelona. His music has been performed in Europe, US and Asia. He has been featured in concert series such as Klang (Helsinki), Off Liceu (Barcelona), Hear Now and Jacaranda (Los Angeles), and showcased in festivals like Zodiac (Nice, FR), HighScore (Pavia, IT), Livorno Music Festival (Livorno, IT), Vipa (Valencia, SP), Re-Imagined (Hong Kong), Chopin and Friends (New York, US) and at the SCI National Conference (Albuquerque, US). Since 2019, Tomàs is the associate artistic director for the Du Vert a L’infini Music Festival held in Besançon, France, and has initiated a collaboration with the newly created Camerata Pendès, a chamber orchestra based in Barcelona, Spain.
Recently, he has obtained the Audience Commission Award by the American Composers’ Orchestra (New York, 2018) for his orchestral piece Rauxa. He has won the 1st prize at the New Vision Composition Competition (New York, 2019) for his work Five Haiku for soprano and ensemble; as well as the 3rd prize at the Krzysztof Penderecki International Composers Competition Arboretum (Poland, 2019) for his chamber orchestra piece Collapse. He is winner of the Grand Prize at the International Composition Competition iSing! Festival in Suzhou, China, 2020.
Besides his concert works, Tomàs has composed and orchestrated music for fiction and documentary feature films, as well as for VR experiences.
Tomàs studied piano and composition in Barcelona, at the Escola Superior de Música de Catalunya (ESMUC), and at the Sibelius Academy in Helsinki. He received a Masters of Music degree in Film Scoring at New York University–Steinhardt, and a Ph.D. in Music Composition at the UCLA Herb Alpert School of Music.
Claudio Passilongo
Italian pianist and composer who lives in Denmark. Born in Naples in 1978, he began to compose at the age of 9. After graduating with honours from the Naples Music Conservatory he attended the Accademia Chigiana Composition class with Salvatore Sciarrino, and an Orchestration Masterclass with A. Portera. He is currently working as organist at Sct Clemens Church, in Randers (DK).
He is a Member of the Danish Composers Association (DKF). He has composed music for orchestras, choirs, soloists, and chamber ensembles. He is also an accomplished jazz pianist, with numerous concerts to his name. His music has been performed by Ulrich Störk, Signe Asmussen, Trio Ismena, Kammerkoret Karmina, Kuno Kyörbye, Mikkel Andersen, I Solisti del Teatro di San Carlo, Muzikensemble, Ensemble Bios, Andrea Vitiello, Sheyla Fareplay, Paul Gregory, Marielle Way, and Penta-Bras.
In 2016 he took part in Roskildes Åbne Værksted, an innovative project in collaboration with the Museum of Contemporary Art in Roskilde. A selected few composers showed the audience their composing (and recomposing) process through repeated live performances, each being influenced by ideas coming from the performers.
From the 2007 to 2011 he led a Music Project with the department of Maths and Physics at the University of Naples, Federico II, aiming to show practically the subtle and deep connections between Music and Maths. Since 2017 he has been collaborating with DOO and Giuseppe Bonifati, in Holstebro.
His music has been published and performed in Italy, Serbia, Estonia, Germany, Denmark, UK, Holland, Switzerland. Some tracks are regularly broadcast by Danish Radio (DR, P8), Radio Rai, Radio Swiss, and Vatican Radio.
Jin Seok Choi
Born in Incheon, South Korea, composer Jin Seok Choi studied music composition at Sangmyung University (Seoul, South Korea) and Yonsei University (Seoul, South Korea), earning a bachelor and master’s degrees, respectively.
His works won the 1st prizes in a number of major domestic and international composition competitions and have been selected and played at many contemporary music festivals. In South Korea, he won the 1st prize in the 39th Joogang Music Competition, and received the Chamber Composition Award in the 39th Seoul Contemporary Music Festival. His works also was selected and played in the 11th ARCO Contemporary Music Festival and the 20th Daegu International Contemporary Music Festival.
In Europe, Jin Seok Choi won the 1st prize and special prize in the Kazimierz Serocki 16th International Composer’s Competition 2019 in Poland. The winning work was performed by Hashtag Ensemble in Lutosławski Polish Radio Concert Hall in Warsaw and was recorded and broadcast on the Polish Radio Channel and then offered to the European Radio Union for broadcast. He recently won the 2nd prize in the International Composers Competition “Artistes en Herbe” Luxembourg 2020 and the Reinl Award 2020 for composition in Austria.
Jin Seok Choi is currently pursuing PhD at the University of Manchester.
Adam Porębski
In 2014 he completed his master’s studies in composition with Krystian Kiełb (with distinction and the Honorary Diploma Primus Inter Pares) and in violin playing with Jarosław Pietrzak and Małgorzata Kogut-Ślanda at the Karol Lipiński Academy of Music in Wrocław. He supplemented his education within the International Course for Composers SYNTHETIS in Radziejowice, 22nd Young Composers Meeting in Apeldoorn (The Netherlands ) and Latvian National Symphony Orchestra International Workshop for Young Composers in Rēzekne (Latvia). In 2016 he obtained a PhD in musical arts and since September 2020 he has been a Deputy Dean of the Faculty of Composition, Conducting, Music Theory and Music Therapy.
Adam Porębski’s artistic output includes over 70 compositions, performed in many European countries, the USA and Australia, and includes various genres and forms of instrumental vocal and electroacoustic music. He has got a lot of prizes in Polish and international composition competitions.
Composer’s website: www.adamporebski.com
Andrzej Szachowski
Fourth year student of Musical Composition at the Fryderyk Chopin University of Music in Warsaw. He also received master’s degree in Musicology at the University of Warsaw and graduated Jozef Elsner National Musical School in Warsaw on tuba as primary instrument. He’s got numerous honourable mentions in prestigious film music competitions, among others: Young Talent Award (Cracow Film Music Festival) and Transatlantyk Film Music Competition. He works in Polish Radio Chopin and 2nd Programme as a music editor and jingle producer.
Occasionally Szachowski writes music to commercials and short films. He works regularly with an Oscar winning composer Jan A.P. Kaczmarek as an assistant and orchestrator.
Tomasz Szczepanik
Composer, conductor and teacher. He was born in Lodz. He graduated from the Grażyna and Kiejstut Bacewicz Academy of Music in Lodz obtaining his master’s degrees in Artistic Education (with distinction), 2005; in Composition – in the class of Sławomir Kaczorowski (with distinction), 2009; in Theory of Music, 2010 and completed postgraduate studies in Film and Computer Music and Audio-visual Production, 2012. He participated in composition courses, among others, in the Summer Music Academy in Wroclaw, and the Summer Music Academy in Krakow working under Grażyna Pstrokońska-Nawratil and Marek Chołoniewski.
Since 2009 Szczepanik has held the post of teaching at the Academy of Music in Lodz. He has a PhD in composition from the Academy of Music in Lodz. Since 2010 he has also been teaching theoretical subjects in the Secondary Music School in Skierniewice. In addition, since 2002 he has been conducting amateur choirs.
Mr Szczepanik’s pieces of music were presented during festivals and concerts in Poland and abroad (among others: Warsaw Autumn International Festival of Contemporary Music, Musica Moderna sessions at the Academy of Music in Lodz, International Contemporary Music Festival Moscow Autumn; in Ukraine, Germany, Italy, Spain and France). He is a prize winner of numerous composition competitions, among them: the 2nd National Choral Passion Hymn Competition (2006), the 1st National John Paul II Composition Competition (2007), the 2nd International Ignacy Jan Paderewski Composition Competition (2008), the 49th Tadeusz Baird Young Composers Competition (2009), the 55th Tadeusz Baird Young Composers Competition (2014), and the International Stanisław Moniuszko Composers’ Competition for a micro-opera entitled 12 Minutes for Moniuszko (2019)
More information on https://www.karlowiczcompetition.pl/en/
Organizers
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Contact
The Society of Authors ZAiKS: Anna Klimczak, rzecznik@zaiks.org.pl, tel. 664 701 770
Szczecin Philharmonic: Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik@filharmonia.szczecin.pl, tel. 537 999 308