Polski rząd zaskarżył Dyrektywę o prawie autorskim do TSUE
Szanowni Państwo,
polski rząd właśnie złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zapisów Dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, o którą solidarnie, przez wiele lat, zabiegało całe środowisko kreatywne i wszystkie liczące się w Europie związki twórcze.
Dyrektywa jest jednym z najważniejszych gwarantów Waszych przyszłych wpływów za twórczość udostępnianą w internecie, jednak skarga złożona przez polski rząd może przedłużyć i istotnie utrudnić proces implementacji w naszym kraju.
Każdy dzień opóźnienia we wprowadzaniu stosownych przepisów oznacza ogromne straty dla całego sektora kreatywnego: kompozytorów, autorów tekstów, wykonawców, producentów, wydawców, dziennikarzy oraz start-upów związanych z kulturą i z nowymi mediami. Zyskają na tym natomiast monopoliści internetowi.
W toku starań o uchwalenie dyrektywy obóz rządzący wielokrotnie okazywał twórcom lekceważenie, a w głosowaniach jawnie dawał wyraz, że nie wspiera naszych wspólnych starań o sprawiedliwe wynagrodzenia dla autorów. Fakt, że minister kultury określa Dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym mianem „ACTA2” – wymyślonym na zlecenie amerykańskich gigantów technologicznych i wprowadzającym całe społeczeństwo w błąd – jest absolutnym skandalem, a zaskarżenie dyrektywy do TSUE jest policzkiem wymierzonym przez polski rząd każdemu, kto chce uczciwie zarabiać na swojej twórczości w internecie.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS nie ustaje w staraniach o zapewnienie jak najlepszych standardów chroniących Wasze prawa majątkowe. Wciąż mamy nadzieję, że minister kultury znajdzie czas na spotkanie z nami…
Z wyrazami szacunku
Janusz Fogler
Prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS