Zmarł Marek Dagnan
W poniedziałek, 3 października br. zmarł Marek Dagnan, poeta, autor tekstów piosenek, literat. Od 1963 roku był członkiem Sekcji D – Autorów Utworów Literackich Małych Form naszego Stowarzyszenia.
Pochodził z Nowego Bytomia na Śląsku, gdzie urodził się w 1937 roku. Na początku lat 50. rodzina zamieszkała w Warszawie, gdzie Dagnan ukończył liceum im. S. Batorego, następnie przez pięć lat studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako literat zadebiutował krótkim opowiadaniem Miasteczko, opublikowanym w 1959 roku na łamach tygodnika „Za i przeciw” (był to równocześnie jego debiut w Redakcji Literackiej Polskiego Radia, która zaprezentowała tekst); opowiadania przyniosły mu również wyróżnienie w organizowanym przez ZAiKS konkursie literackim im. Jana Brzechwy. Jego opowiadania pojawiały się regularnie w Polskim Radio, w druku zaś – teksty estradowe i pochodzące z programów kabaretów literackich).
Marek Dagnan wcześnie związał się z ruchem kabaretowym i estradowym. W latach 1961-1963 był kierownikiem literackim kabaretu przy klubie studenckim Stodoła (jego montaż mimiczny „Mimośród, nie pantomima” został nagrodzony w 1962 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Studenckim w Gliwicach), pisał do programów takich kabaretów jak Jamnik Pies Cynicki czy Manekin, działający przy estradzie koszalińskiej. Jego pierwsze piosenki datują się na początek lat 60.; były to m.in. Aberdeen, Szklane oko, Piosenka o człowieku świni, Miała na imię (do muzyki Krzysztofa Komedy), Przy winie. Jego utwory mają w swym repertuarze tacy wykonawcy jak Ali-Babki (A nam się podoba pan Hulot), Czerwone Gitary (Takie ładne oczy, nagrodzone na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1968), Urszula (Bądź zawsze blisko mnie), Alicja Majewska (Dlaczego nie ja), Edyta Geppert (Jestem nietutejsza, Lepiej, Prawdziwa historia Odyseusza), Andrzej Rybiński (Nie liczę godzin i lat, która zdobyła II nagrodę na opolskim KFPP w 1983, Pocieszanka), Homo Homini (Mam skłonności do przesady, Tobie Karolino), Andrzej i Eliza, Halina Kunicka, Sława Przybylska. Pisał również piosenki dla dzieci i młodzieży (wiele z nich znalazło się w śpiewnikach harcerskich i szkolnych podręcznikach wychowania muzycznego).
« powrót do listy aktualności