Jakiej kultury dziś potrzebujemy?
Dziś w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki rozpoczyna się trzydniowy (7-9 października) Kongres Kultury, zwołany z inicjatywy ruchu społecznego Obywatele Kultury. To czwarte tego typu spotkanie organizowane w ostatnich 35 latach, od przerwanego przez stan wojenny kongresu w Gdańsku.
Realizowana siłami społecznymi inicjatywa obejmować będzie osiem obszarów tematycznych: edukacja; Europa, migracje, wielokulturowość; kultura dzieci i młodzieży; kultura i demokracja; odbiorcy, uczestnicy, użytkownicy; organizacja, samoorganizacja, instytucjonalizacja; polityki kulturalne; twórcy. Trwające do niedzieli dyskusje przy „stolikach” tematycznych, podczas paneli i w otwartych spotkaniach mają pokazać obecny stan polskiej kultury.
„Naszym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakiej kultury dziś potrzebujemy?” – piszą organizatorzy. „Co wymaga naprawy? W jaki sposób kultura może służyć budowaniu otwartej, wielogłosowej i równoprawnej wspólnoty? Jak dostrzegać źródła konfliktu i jak prowadzić dialog w sytuacji sporu? Jak zapewnić wszystkim równy dostęp do kultury?”
Do udziału w obradach kongresu zgłosili się znani przedstawiciele życia kulturalnego w kraju, m.in. Beata Stasińska, Jacek Żakowski, Magdalena Lankosz, Paweł Demirski, Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Monika Pasiecznik, Edwin Bendyk.
Jednym z dyskutowanych tematów będzie kwestia systemu ubezpieczeń społecznych i wynagrodzenia twórców, istotna dla członków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Mamy nadzieję, że podczas Kongresu ta skomplikowana sprawa doczeka się rzetelnych i dobrze przemyślanych rozwiązań. Przypatrujemy się zatem Kongresowi z życzliwością i zainteresowaniem, jego uczestnikom życząc owocnych obrad.
Więcej informacji pod adresem www.kongreskultury2016.pl
« powrót do listy aktualności